Mláďata pižmovky ostruhaté - rarita v rámci celé Evropy!

Mláďata pižmovky - Foto: Jana Myslivečková

Mláďata pižmovkyFoto: Jana Myslivečková

V ZOO Dvůr Králové nad Labem se, poprvé v její historii, vylíhla mláďata pižmovky ostruhaté. V Evropě existuje pouze pět institucí, kde se tyto ptáky podařilo rozmnožit a tak je odchov v Královédvorské ZOO opravdovou raritou.

Průběh odchovu a vztahy mezi jednotlivými ptáky by vydaly na román D. Steelové!  

První pižmovky, tři samice, získala ZOO v roce 2012 od soukromých chovatelů, ale záhy bohužel jedna z nich uhynula.  

Protože se k zbývajícím dvěma samicím nedařilo sehnat samce, domluvila se Královédvorská ZOO na společném chovu pižmovek ostruhatých se ZOO Plzeň.  

Letos v zimě přišel z Plzeňské ZOO pár pižmovek, který díky optimálním podmínkám přišel hned do toku, ale ke snůšce nedošlo.  

Mláďata pižmovky ostruhaté po vylíhnutí - Foto: Michal Podhrázský

Mláďata pižmovky ostruhaté po vylíhnutíFoto: Michal Podhrázský

Na jaře byl pár přestěhován do velké průchozí voliéry a spojen se dvěma Dvorskými samicemi, aby si samec mohl vybrat tu pravou. On však stále preferoval svou původní.  

Jedna z Dvorských samic, povahově hodně submisivní pták, se stala terčem útoků a musela být z voliéry přestěhována.  

Druhou Dvorskou samici samec toleroval, ale to zase těžce nesla jeho původní družka.  

Ve stejný čas pak došlo ke dvěma událostem, Plzeňská samice jednoho dne nesla známky útoku a zároveň se ve voliéře objevila dvě vejce, která sice odpovídala velikostí pižmovkám, ale byl by to takový zázrak, že mu ani chovatelé nevěřili.  

Vejce byla umístěna v líhni. Za týden bylo nalezeno ve voliéře hnízdo pižmovek a na něm k údivu chovatelů seděla Dvorská samice, která pod sebou měla osm vajec.  

Pižmovka ve voliéře - Foto: Jana Myslivečková

Pižmovka ve voliéřeFoto: Jana Myslivečková

Samec ji i hnízdo urputně bránil, ale vzhledem k tomu, že váží přes šest kilogramů a mohl by být pro návštěvníky velmi nebezpečný, musel být z voliéry přemístěn do zázemí.  

Samice na hnízdě ho začala hledat, a vejce v tuto chvíli na dvě hodiny opustila. Chovatelé vejce umístili do líhně a do hnízda dali imitace vajec, tzv. podkladky.  

Samice se na hnízdo vrátila a snesla další dvě vejce.  

15. července pod ní chovatelé podložili již naklubaná první dvě vejce z líhně a 17. července se stal malý zázrak: v ZOO Dvůr Králové se vylíhly první dvě pižmovky ostruhaté. Matka se o ně začala ihned vzorně starat.  

Dalších šest mláďat se 27. července vyklubalo v líhni, jsou chována ve vedlejším boxu, aby měla kontakt s matkou, která je nepřijala.  

„V ZOO Dvůr Králové se podařilo poprvé v historii odchovat pižmovky ostruhaté, což je naprostý unikát. Zatím se to podařilo pouze pěti institucím v Evropě. Z našich 12 oplozených vajec se podařilo vylíhnout osm mláďat a věříme, že chov bude úspěšně pokračovat i v dalších letech", sdělil zoolog Mgr. Michal Podhrazský


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas