Seznamte se28. února  2015 v 15:30  

Nová mláďata gueréz, talapoinů a osináka vás okouzlí

Nové mládě guerézy angolské připomíná malého sněhuláčka - Foto: Jana Myslivečková

Nové mládě guerézy angolské připomíná malého sněhuláčkaFoto: Jana Myslivečková

Darděj, Verena, Vikrorie, Ken a Naja - jsou roztomilé hvězdy opičího světa gueréz ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Stejně originální jsou i noví talapoini a osinák.

GUERÉZY
Jsou elegantní, krásné a velmi hlučné opičky. Je jich řada druhů, většinou obývají tropické deštné lesy a všechny jsou ohrožené. Zřejmě nejvíce gueréza červenohlavá, která je na pokraji vyhynutí a její počty se neustále snižují. Světovým svazem ochrany přírody byla zařazena na seznam pětadvaceti nejohroženějších primátů světa. Daleko známější díky zoologickým zahradám je gueréza pláštíková s dlouhou černobílou srstí. 

KOČKODAN TALAPOIN
Je nejmenším kočkodanem. Dospělí jsou dlouzí od 35 do 55 cm a váží 0,8 až 1,9 kg, ocas mají dlouhý od 30 do 45 cm. Samice jsou menšího vzrůstu a jsou lehčí. Hlavu mají v poměru k tělu poměrně velkou. Mají nápadně velké oči a krátké čelisti. Srst bývá na horní části těla olivově žlutohnědá a na spodní straně je bílá až šedá. Obličej je lysý, lososově růžový, čenich mají obklopen řídkými černými chlupy. Žije poměrně skrytě. 

Osinák africký - Foto: Zoo Plzeň

Osinák africkýFoto: Zoo Plzeň

OSINÁK AFRICKÝ
Osináci jsou blízcí příbuzní dikobrazů, podobají se jim však jen částečně. Nejsou totiž zavalití, ale štíhlí, mají dlouhý šupinatý ocas zakončený štětkou světlých tuhých chlupů a bodliny jim rostou pouze na zadní části hřbetu. Zbytek těla kryjí krátké ploché štětiny. Tuhé chlupy na špičce ocasu jsou uprostřed rozšířené a duté, takže když osinák v rozčilení potřásá ocasem, vydávají zvláštní šustivý zvuk. 

O všechny se s kolektivem ošetřovatelů stará - vedle rozsáhlého ptačího světa - zoolog Michal Podhrazský. 

 

Nová mláďata gueréz, talapoinů a osináka vás okouzlí

Vložit na svůj web

A protože měl zajímavé novinky, domluvila si s ním schůzku redaktorka Dana Voňková. Tady je naše pravidelná sobotní pozvánka do královédvorské ZOO. 


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Voňková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas