Nové mládě guerézy angolské připomíná malého sněhuláčka

Nové mládě guerézy angolské připomíná malého sněhuláčka - Foto: Jana Myslivečková

Nové mládě guerézy angolské připomíná malého sněhuláčkaFoto: Jana Myslivečková

Chovná skupina gueréz angolských v ZOO Dvůr Králové nad Labem, která je jednou z pouhých pěti ve všech zoologických zahradách Evropy, se nedávno rozrostla o nové mládě. Skupina byla nově sestavena letos na jaře a tak je narození mláděte úspěchem.

Nové mládě guerézy angolské připomíná malého sněhuláčka - Foto: Jana Myslivečková

Nové mládě guerézy angolské připomíná malého sněhuláčkaFoto: Jana Myslivečková

Na jaře letošního roku byla v ZOO Dvůr Králové nad Labem nově sestavena chovná skupina gueréz angolských. K samicím Sentě (22 let), Vereně (4 roky) a Viktorii (3 roky) byl do skupiny zařazen samec Darděj, který byl dovezen ze ZOO Bratislava. Samec začal samice postupně pářit a tak byla naděje na nová mláďata vysoká. 

Jako první porodila nejmladší samice Viktorie. Jako mladá nezkušená matka však o mládě brzy přišla. Druhá porodila nejstarší samice Senta. Mládě mělo problémy s uchopovacím reflexem a po týdnu uhynulo. Bohužel vzhledem ke zdravotním problémům spojeným s vysokým věkem uhynula záhy i samice. 

Nakonec porodila zdravé mládě samice Verena. Vzorně se o ně stará a malá gueréza dobře prospívá. Mláďata gueréz se rodí sněhobílá, teprve později se začínají zabarvovat do černa a vytváří se jim typická bílá pláštěnka. Návštěvníci ZOO tak mohou vidět v Pavilonu goril, v expozici gueréz, malého čiperného chlupatého sněhuláčka. 

„Máme radost, že tak krátce po sestavení nové chovné skupiny, podařilo guerézy rozmnožit. Poslední mládě se v Královédvorské ZOO narodilo před třemi lety. Mládě samice Vereny je již 50. mládětem guerézy angolské narozeným v naší ZOO“, uvedl zoolog Mgr. Michal Podhrazský. 

Guerézy angolské patří mezi starosvětské primáty (Afrika a Asie). Jsou to elegantní, štíhlé, černobílé opice s nápadnou pláštěnkou bílých chlupů. ZOO Dvůr Králové chová guerézy angolské od roku 1988, kdy byl z Tanzánie dovezen první pár. Od té doby se zde narodilo již 50 mláďat. 


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
 
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas