Nové ptačí druhy v ZOO Dvůr Králové

Holub africký - Foto: Milan Kořínek

Holub africkýFoto: Milan Kořínek

V rámci výměny zvířat mezi zoologickými zahradami byly do ZOO Dvůr Králové dovezeny ze ZOO Plzeň dva nové druhy ptáků: volavky stříbřité a holubi afričtí.

Volavky stříbřité, které patří mezi brodivé ptáky, žijí v Africe, Austrálii a na jihu Eurasie. Nepravidelně zalétají i do České republiky a výjimečně tu i zahnízdí. Většinou žijí v koloniích, hnízdo spolu budují oba rodiče. V sezení na vejcích se střídají. Pár se při setkání na hnízdě zdraví natřásáním okrasného peří, takže ptáci vypadají jako zahaleni závojem.  

Volavka stříbřitá - Foto: Jaroslav Vogeltanz

Volavka stříbřitáFoto: Jaroslav Vogeltanz

Právě pro krásné peří, které se používalo jako ozdoba na dámské klobouky, bylo na přelomu 19. a 20. století mnoho kolonií těchto půvabných ptáků vyhubeno. V současné době nepatří volavky stříbřité mezi bezprostředně ohrožené druhy zvířat. 

Holub africký je podsaditý, zeleně zbarvený pták. Má nápadně červený kořen zobáku a červené nebo žluté nohy. Žije převážně na stromech (pralesy, galeriové lesy, stromové savany a parky), v celé Africe na jih od Sahary.  

Je to velmi plachý holub, který se v přírodě vzhledem k zelenému zbarvení těžko pozoruje. Zajímavé je jeho krákavé volání, není ani trochu podobné typickému holubímu hlasu. Jeho nejoblíbenější potravou v přírodě jsou fíky.  

„Ze ZOO Plzeň jsme dovezli pár mladých volavek stříbřitých (loňská mláďata), který bude na jaře umístěn ve veliké průchozí Ptačí voliéře. Pár holubů afrických z téže zoo je zatím v zázemí, ale brzy je návštěvníci uvidí v první hale pavilonu Ptačí svět. V Evropě tento druh holuba chovají pouze dvě zoo, my jsme teď třetí. Doufáme, že se nám oba nové ptačí druhy, které naše zoo chová poprvé, podaří i rozmnožit“, uvedl zoolog Mgr. Michal Podhrazský. 


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas