Novým ptačím druhem v ZOO Dvůr Králové je zejozob africký

Novým ptačím druhem v ZOO Dvůr Králové je zejozob africký - Foto: Jana Myslivečková

Novým ptačím druhem v ZOO Dvůr Králové je zejozob africkýFoto: Jana Myslivečková

Již brzy uvidí návštěvníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem ve voliéře u pavilonu Ptačí svět zajímavý ptačí druh, zejozoba afrického.

Novým ptačím druhem v ZOO Dvůr Králové je zejozob africký - Foto: Jana Myslivečková

Novým ptačím druhem v ZOO Dvůr Králové je zejozob africkýFoto: Jana Myslivečková

Zejozoby africké chovalo v Evropě do současné doby pouze sedm zoologických zahrad, ZOO Dvůr Králové se nyní stává osmou.  

Zejozob africký patří mezi brodivé ptáky v čeledi čápovitých. Dorůstá výšky až 1 metru, dosahuje rozpětí křídel kolem 1,3 metru a váží 1,2 - 1,3 kg.  

Jeho peří je téměř černé, místy s kovovým nádechem. Nápadný na zejozobovi je dlouhý zobák, který má při zavření mezi horní a dolní částí nápadnou štěrbinu.  

Tito ptáci jsou totiž potravními specialisty, kteří se v přírodě živí plži nebo velikými sladkovodními mlži a právě štěrbina v zobáku jim pomáhá se k potravě (měkkému vnitřku měkkýše) lépe dostat.  

Žijí v Africe, na jih od Sahary v oblastech bažin, záplavových území a vodních nádrží. 

„Zejozobové jsou v přírodě poměrně početným druhem, ale jejich chov v zajetí je obtížný. Proto je také v Evropě chová pouze sedm zoo a jako osmá nově i ZOO Dvůr Králové. Dne 11. července 2012 jsme si přivezli samičku zejozoba afrického, odchovanou v ZOO Praha v roce 2011. V současné době je kvůli veterinárním vyšetřením v zázemí zoo, ale během týdne již bude umístěna ve voliéře u pavilonu Ptačí svět. Největším problémem chovu i odchovu zejozobů v zajetí je jejich potravní specializace na měkkýše. U nás dostává samice směs pro brodivé ptáky, která obsahuje drobné rybky, granule a mleté maso a dále dostává samozřejmě i hlemýždě. Doufám, že brzy seženeme i samce a pokusíme se o jejich rozmnožení", uvedl zoolog Mgr. Michal Podhrazský. 

Kromě zezojozoba mohou návštěvníci ZOO vidět i další dva nové ptačí druhy: pár čejek žlutonohých, které jsou ve voliéře u pavilonu Ptačí svět a párek vzácných hrdliček madagaskarských v pavilonu Ptačí svět. 

Autor:  Jana Myslivečková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace