První mláďata drozdíků běločapkových v historii ZOO Dvůr Králové!

Mláďata drozdíků běločapkových v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Jana Myslivečková

Mláďata drozdíků běločapkových v ZOO Dvůr Králové nad LabemFoto: Jana Myslivečková

Poprvé v historii ZOO Dvůr Králové nad Labem vyvedli drozdíci běločapkoví mláďata. Tyto půvabné africké ptáky chová v Evropě pouze deset zoologických zahrad. Dvě mláďata a jejich rodiče mohou návštěvníci vidět v pavilonu Ptačí svět.

Drozdíky běločapkové chová Královédvorská ZOO od roku 2013. V říjnu přicestovaly dva nepříbuzné páry, jeden byl umístěn do zázemí, druhý do voliéry v pavilonu Ptačí svět. Ve voliéře se drozdíci brzy zabydleli a na přelomu letošního ledna a února si začali stavět hnízdo na nepřístupném místě. 3. března 2014 zjistili chovatelé, že drozdíci nosí do hnízda hmyz a tudíž zřejmě krmí mláďata. Ptáci nebyli nikým rušeni a všichni netrpělivě očekávali, zda rodiče opravdu vyvedou mladé. 17. března 2014 přišla radostná chvíle, hnízdo drozdíků opustila dvě mláďata. Malí drozdíci ještě neumí létat a tak poskakují po zemi voliéry a rodiče je přikrmují. Na létání si mláďata musí počkat do doby, až jim dorostou letky. 

„První odchov drozdíků běločapkových v ZOO Dvůr Králové nás velmi potěšil. Tento druh chová v Evropě pouze deset zoologických zahrad a jejich odchovy nebývají časté. Drozdíky, kteří žijí v párech, není obtížné „nastartovat" k hnízdění, když dostanou vhodné podmínky, ale s odchovem bývají problémy. Často vyhazují malá mláďata z hnízda. Voliéra pavilonu Ptačího světa simuluje drozdíkům velmi dobře jejich přirozené prostředí a je prostorná, ptáci se zde cítí bezpečně, hnízdo si postavili ve vegetaci pod stropem, kde měli naprostý klid a to je zřejmě hlavní důvod, proč se nám odchov podařil tak brzy", uvedl zoolog Mgr. Michal Podhrazský

Drozdíci běločapkoví jsou půvabní a elegantní rezavočerní ptáci, kteří pocházejí ze západní Afriky. V přírodě žijí v lesnatých savanách a galeriových lesích, kde si stavějí hnízda. Svou hlavní potravu - hmyz sbírají převážně na zemi. Samec a samice mají stejné zbarvení a na první pohled je od sebe nelze rozeznat. Drozdíci se ozývají libozvučným pískáním a zpěvem. 


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
 
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas