V ZOO Dvůr Králové se líhnou mláďata chameleona pardálího!

Chameleon pardálí - samec - Foto: Jana Myslivečková

Chameleon pardálí - samecFoto: Jana Myslivečková

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se letos poprvé v její historii, líhnou mláďata překrásně zbarveného chameleona pardálího (Furcifer pardalis). Návštěvníci je mohou vidět v tropickém pavilonu Vodní světy.

Mládě chameleona pardálího - Foto: Jana Myslivečková

Mládě chameleona pardálíhoFoto: Jana Myslivečková

Chameleoni jsou pro svoji schopnost měnit barvu jedni z nejznámějších plazů. Zároveň to jsou plazi v mnoha ohledech jedineční.  

Není to jen pro zmíněnou barvoměnu, která mimochodem odráží především náladu zvířete než by mu pomáhala splynout s prostředím, ale pro celou řadu dalších zvláštností, které se u jiných plazů nevyvinuly.  

Na prvním místě stojí za povšimnutí jejich nezávisle se pohybující oči. Chameleoni pozorují okolí každým okem zvlášť. Ve stejný okamžik jedno oko může koukat dopředu a druhé zároveň dozadu. Pro nás je dosud nepochopitelné, jak si tyto rozdílné vjemy v mozku „přeberou“.  

Další zvláštností je jejich dlouhý, bleskově vymrštitelný jazyk, uzpůsobený k lapání potravy nebo do dvou skupin srostlé prsty na nohou, které vytváří silné „kleště“, kterými se chameleon pevně drží na větvích. Keře a stromy jsou pro většinu chameleonů hlavní životní prostředí. Menší druhy žijí často jen ve vysoké trávě.  

Celkem je známo asi 150 druhů chameleonů a naprostá většina jich žije v Africe a přilehlých ostrovech. Rájem chameleonů je Madagaskar a z tohoto místa pochází i náš druh - Chameleon pardálí.  

Samci, kteří měří i 50 cm, jsou pestře zbarveni, často podle místa výskytu, o hodně menší samice jsou většinou cihlově červené nebo šedohnědé.  

V ZOO ve Dvoře Králové nad Labem chovají tento druh tři roky, a i když se opakovaně pokoušeli o rozmnožení, nedařilo se. Nedařilo se najít pár, který by byl ochoten se pářit a snášet vajíčka.  

Až loni, koncem jara, byla jedna ze samic (v ZOO chovají 3 samce a 2 samice) ochotna přijmout k sobě samce a 1. června 2012 snesla svoji první snůšku 13 vajíček.  

Vajíčka byla umístěna do inkubátoru, do teploty 28°C a pak následovalo dlouhé čekání.  

Tři dny staré mládě chameleona - Foto: Jana Myslivečková

Tři dny staré mládě chameleonaFoto: Jana Myslivečková

Po více jak 7 měsících, 21. ledna 2013, se vylíhl první z mladých chameleonů. Byl to vůbec první chameleon pardálí, který se v ZOO Dvůr Králové nad Labem za celou její historii vylíhl.  

Další tři ho následovali 10. února 2013 a ostatní jsou stále ještě ve vajíčcích. Není se ale třeba nějak znepokojovat, to je u chameleoních vajíček normální jev.  

Mláďata se líhnou nejednotně a inkubace je velmi dlouhá, i více jak jeden rok. Rozdíl času líhnutí mezi prvním a posledním mládětem může být i několik měsíců a díky tomu, že mláďata velmi rychle rostou, může se stát, že starší sourozenec si bez problémů splete mladšího s potravou.  

Chameleoni se živí vším živým co jsou schopni zvládnout. Převahu v potravě má hmyz, ale malí obratlovci se před chameleony musí též mít na pozoru.  

„V následujících měsících samice snůšku opakovala a svoji první snůšku vyprodukovala i druhá samice. Touto dobou se v líhni vyvíjí několik desítek malých chameleonů pardálích. Jelikož poslední snůška byla nakladena před několika dny, můžeme lihnutí posledních chameleonů plánovat i na začátek roku 2014", uvedl zoolog RNDr. Pavel Moucha


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas