Významný chovatelský úspěch - mládě orangutana bornejského

Narození mládě orangutana bornejského v ZOO Dvůr Králové - Foto: Jaroslav Benda z Trutnova

Narození mládě orangutana bornejského v ZOO Dvůr KrálovéFoto: Jaroslav Benda z Trutnova

Poslední prázdninový den se v ZOO Dvůr Králové nad Labem narodilo mládě vzácného orangutana bornejského.
Ve středu 31. srpna 2011 odpoledne porodila samice orangutana bornejského Satu své první, živé mládě. Porod proběhl ve výběhu před očima návštěvníků. Matka se o mládě stará. Pavilon lidoopů zůstává pro veřejnost otevřen.

Samička Satu se narodila v Zoo Twycrossu, kde se specializují na chov primátů, 31. srpna 1999. Jejími rodiči jsou samice Theodora a samec Batu. Ve společnosti rodičů a mladšího sourozence Tamu žila do svých sedmi let, tedy do dospělosti. V prosinci 2006 bylo poprvé pozorováno její páření s otcem Batuem. To se mnohokrát opakovalo, v roce 2007 Satu zabřezla a 13. prosince 2007 porodila první mládě, bohužel však mrtvé. Aby se oplodnění vlastním otcem neopakovalo, veterináři začali Satu podávat orální antikoncepci Microgynon, běžné užívanou v humánní medicíně. Bylo ale jasné, že další soužití ve skupině s vlastním otcem nebude možné. Proto koordinátor chovu orangutanů bornejských doporučil vysazení antikoncepce a přesun Satu do ZOO Dvůr Králové, kam přicestovala 13. února 2009. Hned v březnu byla spojena se samcem Elmarem, který jí začal pářit. Satu však nezabřezla a Elmar byl přemístěn do nové expozice v pavilonu Ptačí svět se samicí Žanetou. Tu úspěšně napářil a mládě se narodilo 13. 11. 2010.  

Narození mládě orangutana bornejského v ZOO Dvůr Králové - Foto: Jaroslav Benda z Trutnova

Narození mládě orangutana bornejského v ZOO Dvůr KrálovéFoto: Jaroslav Benda z Trutnova

Před porodem Žanety byl Elmar přemístěn zpět k Satu, u které setrval až do středy tohoto týdne. Páření u nich pozorováno nebylo, ale chovatelé poznali, že je Satu pravděpodobně březí. Vlastní porod byl pro všechny překvapením. Předpokládaný termín porodu, který se u orangutanů určuje velmi těžko, měl být daleko později a ani samec Elmar nic „nehlásil". Ten totiž na všechny své dřívější partnerky byl v jejich vyšším stupni březosti dost nepříjemný a musel být proto několik měsíců před porodem oddělován. V soužití se Satu se však ani v posledním týdnu žádné problémy neobjevily.  

Druhým překvapením bylo místo porodu, který začal ve výběhu kolem čtrnácté hodiny. Zooložka Ing. Zdeňka Jeřábková připomněla: „Orangutani rodí většinou v noci a ukrývají se na temných místech. Satu má však svůj výběh velmi ráda a cítí se v něm naprosto bezpečně. Když byla po svém příjezdu do ZOO do výběhu poprvé vpuštěna, celý týden se nechtěla vrátit do vnitřní expozice. Chovatelé se o ní tenkrát báli, ale ona byla naprosto spokojená. V současné době se sice po každé vycházce vrací pravidelně domů, ale výběh má stále nejraději, proto jí asi nevadilo v něm i rodit".  

Porod tak probíhal za přítomnosti samce před očima návštěvníků a díky pohotovosti pana Jaroslava Bendy z Trutnova má ZOO Dvůr Králové nad Labem unikátní fotografie i nádherné video! 

Samice orangutana Satu má mládě!

Autor:  Jana Myslivečková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas