Seznamte se29. ledna  2015 v 11:30  

Založí karakalové ve Dvoře Králové početnou rodinu?

Karakal - Foto: Jana Myslivečková

KarakalFoto: Jana Myslivečková

Nedávno rozšířil skupinu šelem v ZOO Dvůr Králové nad Labem pár karakalů. Ti žijí mimo jižní a střední Afriku také v některých asijských polopouštích. Na hlavě této šelmy upoutají uši podobné uším rysů - mají na konci štětečky delší srsti.

Při běhu dosahuje tato šelma značné rychlosti a dobře také šplhá. Dožívá se až osmnácti let věku, samička rodí 1 až 6 mláďat. 

Královédvorská ZOO chovala ještě do nedávna sourozenecký pár karakalů - zvířata přišla do Dvora Králové z polské Toruně. 

Teď si samička Kaira zvyká na nového partnera a zoologové si přejí, aby jejich "seznámení" přineslo v budoucnosti i zdravá mláďata. 

Další informace od mluvčí ZOO Dvůr Králové nad Labem Jany Myslivečkové. 

 

Založí karakalové ve Dvoře Králové početnou rodinu?

Vložit na svůj web

Karakal je kočkovitá šelma střední velikosti - délka dosahuje zhruba 65 cm plus 30 cm ocas. Je podobný severněji žijícímu rysovi, s nímž je příbuzný, na rozdíl od něj však je útlejší, má delší nohy a krátkou jednobarevnou srst (může být vínově červená, šedá nebo písková). 

Pouze mláďata mají červenavé skvrny na spodní straně; dospělí jsou bez kresby vyjma černých skvrn nad očima. Také uši jsou černé, a na konci opatřené dlouhými chomáčky chlupů. 

Karakal se vyskytoval od severozápadní Indie a Aralského moře až po Jižní Afriku; dnes je na většině původního areálu vyhuben. Jeho přirozeným prostředím jsou stepi, buše a polopouště, avšak pravým písčitým pouštím se vyhýbá. 

Čtěte také: Představuje se vám kočkodan talapoin, nejmenší opice Starého světa!
Kdo by neznal zmiji obecnou. Tahle má ale růžky!
Můžete se těšit na Hrabáče kapského! A taky na lví safari!


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Voňková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas