Adoptujte si svého hrabáče!

Hrabáč kapský - Foto: Lukáš Pavlačík

Hrabáč kapskýFoto: Lukáš Pavlačík

V Pavilonu Africká savana dokončuje ZOO Dvůr Králové nad Labem nové ubytování pro hrabáče kapského. Nový obyvatel královédvorské ZOO je samička jménem Eky.

A protože většina zvířat má v ZOO mecenáše, kteří přispívají na jejichchov, hodlají zoologové zapojit do adopce právě i tohoto exotického tvora. 

Eky jinak neřeknou, než slečna nebo paní Hrabáčová a jsou na ni náležitě pyšní. 

Jejím mecenášem se stane ten, kdo královédvorské ZOO nabídne nejvyšší příspěvek - dokládají to slova tiskové mluvčí Jany Myslivečkové. 

 

Adoptujte si svého hrabáče!

Vložit na svůj web

Ještě jednou připomínáme, že slečnu Eky představí královédvorská ZOO veřejnosti 28. února 2015! 

Hrabáč (Orycteropus afer) je středně velký savec původem z Afriky. Ve starší české literatuře, například v cestopisech Emila Holuba nebo starších vydáních Brehmova Života zvířat je nazýván kuťoš (od slovesa kutat) nebo takaru, což je domorodý název pocházející z oblasti Etiopie. 

Anglické jméno Aardvark pochází z afrikánštiny a znamená „(pod)zemní sele“, jelikož původní osadníci z Evropy ho považovali za zvíře podobné praseti (ačkoliv hrabáči nejsou s prasaty příbuzní). Ve východní Africe je znám pod svahilským jménem Kukukifiku. 

Dotkněte se hrabáče! - Foto: Zoo Dvůr Králové

Dotkněte se hrabáče!Foto: Zoo Dvůr Králové

Hrabáč je poslední přežívající druh z řádu hrabáčů (Tubulidentata) a jeho jediné čeledi hrabáčovitých. Hrabáč byl původně řazen do řádu chudozubých, a to pro svou vnější podobnost s mravenečníkem. Výzkum však prokázal, že si tato zvířata příbuzná nejsou a podobnosti v jejich stavbě těla jsou výsledkem konvergentní evoluce v důsledku adaptace na stejný typ potravy - termity. 

Hrabáč je zavalitě stavěný savec, dosahující hmotnosti až 60 kg, délky těla 110-130 cm a délky ocasu 70 cm. Mohutné tělo hrabáče je téměř lysé, pouze na hřbetě ho pokrývají řídké štětiny. Zbarvení je béžové, na břiše a hlavě až narůžovělé. 

Končetiny s mohutnými drápy jsou sloupovité, zadní delší než přední, silný, málo pohyblivý ocas, podobný klokanímu, zvířeti umožňuje, aby se postavilo na zadní nohy. Hlava hrabáče je protáhlá a její přední část se podobá prasečímu rypáku. Oči jsou malé, naproti tomu boltce dlouhé a blanité, tvarově podobné zaječím. Ve spánku je zvíře skládá podél hlavy. 

Nejtypičtějším znakem hrabáče je zcela ojedinělá stavba chrupu, během vývoje došlo k regresivnímu vývoji chrupu jako i některých zástupců chudozubých a luskounů. Chrup je hypselodontního typu, zuby stále dorůstají a jsou bezkořenné. 

Čtěte také: Slečna Eky, svahilsky Kukukifuku, chloubou ZOO Dvůr Králové!
Medvědi Ludvík a Dáša jsou chloubou náchodského zámku!
Nosorožci jsou chloubou ZOO Dvůr Králové nad Labem


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Voňková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas