Impozantní jeřáb bradavičnatý nově v ZOO Dvůr Králové nad Labem!

Zoborožec, hadilov a sitatunga zírají na novou spolubydlící - Foto: Jana Myslivečková

Zoborožec, hadilov a sitatunga zírají na novou spolubydlícíFoto: Jana Myslivečková

Do kolekce ptačích druhů chovaných v Královédvorské ZOO přibyla samice jeřába bradavičnatého, kterému se říká také laločnatý. Se svou výškou kolem 175 centimetrů je největším ze všech druhů afrických jeřábů. Návštěvníci mohou samici vidět ve výběhu vedle Pavilonu goril, ve společnosti antilop sitatunga, dvou husic modrokřídlých, dvou zoborožců kaferských a jednoho hadilova písaře.

Sklapni - Foto: Jana Myslivečková

SklapniFoto: Jana Myslivečková

Všechna zvířata, až na hadilova písaře, přijala novou obyvatelku výběhu bez problémů. S hadilovem si samice poradila sama, bez zásahu ošetřovatelů. 

Tříletá samice jeřába laločnatého přicestovala z Německa. Nejprve strávila měsíc v zázemí ZOO na karanténě a po té, co byla ukončena všechna vyšetření, které potvrdily, že je v pořádku, byla převezena do výběhu. Zde se postupně seznamovala se stádem antilop sitatung, dvěma zoborožci kaferskými, dvěma husicemi modrokřídlými a jedním hadilovem písařem. 

Impozantní samici jeřába bradavičnatého si sitatungy a zoborožci jenom opatrně prohlíželi, ale hadilov na ní zkusil svou sílu. Samice si jeho pokusů dlouho nevšímala, ale když jí kopnul, elegantně se s ním vypořádala. Stačilo jí jenom roztáhnout obě křídla a ve výběhu nastal klid. 

Čtěte také: ZOO Dvůr Králové je oázou Afriky ve východních Čechách!
V ZOO Dvůr Králové nad Labem spálí svou nosorožčí rohovinu!
Den Českého rozhlasu Hradec Králové v ZOO ve Dvoře Králové!
Na křídlech ptáků v královédvorské ZOO!

„Z příchodu samice jeřába bradavičnatého máme velikou radost. V novém prostředí se bez problémů aklimatizovala. Nyní již pracujeme na příchodu samce, tento druh se v zoologických zahradách množí zatím jen zřídka, rádi bychom se připojili k těm, kde se to daří", uvedl zoolog Mgr. Michal Podhrazský


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Myslivečková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas