Každého půl roku organizují v ZOO Dvůr Králové takový velký Kulový blesk!

Buvol pralesní - Goldie a Ghana - Foto: Jana Myslivečková

Buvol pralesní - Goldie a GhanaFoto: Jana Myslivečková

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem skončila letní sezona. Návštěvníci už mimo jiné nemohou navštívit safari. Zaměstnancům zahrady naopak začíná náročné období - musí přemístit různé druhy zvířat na zimoviště.

Každý rok stěhují zaměstnanci ZOO Dvůr Králové nad Labem 250 až 300 kopytníků. Zjara do volných výběhů safari, na podzim zpět do zimovišť. Podzimní odchyt se týká i ptáků na rybnících. 

Kopytníci jsou ale zvířata vážící kolem jednoho metráku a soustředit jeden druh do jednoho stáda a na jeden zátah, to už od ošetřovatelů vyžaduje nejen hodně síly, ale hlavně šikovnost, zkušenosti a velkou souhru při práci. 

Právě teď jeden takový podzimní "koncert" prožívá zoolog Jiří Hrubý. 

Natáčela redaktorka Dana Voňková. 

Stádo pakoňů běloocasých - Foto: Simona Jiřičková

Přemísťování je poměrně náročná práce, která trvá několik týdnů. Loni se zaměstnancům povedlo zvířata přesunout během října, někdy jim to ale trvá až do konce listopadu.  

Stahování zvěře do zimovišť se občas mění ve velké dobrodružství. Není to tak dávno, kdy stádo vodušek jelenovitých uteklo až do ulic města. Na odlov pelikánů, kteří pro změnu odmítají spolupracovat, vyráží pracovníci zahrady v neoprenech. V zobáku totiž mají pelikáni velkou sílu. 

Autor:  Dana Voňková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas