Kdo by neznal zmiji obecnou. Tahle má ale růžky!

Zmije rohatá - Foto: Pavel Moucha

Zmije rohatáFoto: Pavel Moucha

Druhů těchto plazů je hodně a věšina z nich žije v tropech a subtropech. ZOO Dvůr Králové nad Labem vystavuje v Pavilonu tropů zajímavou zmiji rohatou žijící na Sahaře.

Zmije rohatá se ve volné přírodě vyskytuje v severní Africe, Izraeli a na Arabském poloostrově. Obývá různorodé prostředí; může se jednat jak o kamenité lokality, tak o písečné pouště. Vždy se ale vyskytuje poblíž rostlinného krytu. Polední žár přečkává tato zmije zahrabaná v písku. 

Přiblíží vám ji zoolog Pavel Moucha. 

 

Zmije rohatá

Vložit na svůj web

Zmije rohatá konzumuje nejraději různé hlodavce a také ještěrky. 

Zmije rohatá dorůstá v dospělosti délky těla mezi 80-90 centimetry. Zmije rohatá má stlačený tvar těla a krátký zahrocený ocas. Na pískově žlutém až rezavohnědém těle má kresbu v podobě 30-36 hnědých skvrn nebo příčně orientovaných pruhů. Po stranách těla jsou drobnější skvrny, které alternují se skvrnami na hřbetě. 

Nad očima má tento druh hada dva rohovité šupinaté štítky ve tvaru růžků. Zmije rohatá se pohybuje poměrně rychle stranovým vlněním těla, při kterém vydávají o sebe se třoucí rohovité šupiny řehtavé zvuky. 

Terária v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Pavel Moucha

ZOO Dvůr Králové nad Labem stále rozšiřuje kolekci afrických zvířat. Nejnověji přibyly zajímavé exponáty v Pavilonu tropů. 

 

Zajímavé exponáty v Pavilonu tropů

Vložit na svůj web

K vidění je už například kobřík páskovaný a zakrátko se ve výstavních teráriích objeví další jedovatí hadi. Jak rychle se rozšíří právě tato kolekce, jsme se zeptali zoologa Pavla Mouchy. 


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Voňková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas