Kmotr Josef Dvořák popřál nosorožčí slečně Elišce na cestu do Afriky hodně štěstí!

Kmotr Josef Dvořák popřál nosorožčí slečně Elišce na cestu do Afriky hodně štěstí - Foto: Zdeněk Čermák

Kmotr Josef Dvořák popřál nosorožčí slečně Elišce na cestu do Afriky hodně štěstíFoto: Zdeněk Čermák

ZOO Dvůr Králové nad Labem chystá přepravu samičky nosorožce dvourohého Elišky do národního parku Mkomazi v Tanzánii. Eliška se tak připojí k dalším třem královédvorským nosorožcům, které do této rezervace ZOO přemístila už v minulých letech. Oficiální rozloučení se uskutečnilo za velkého zájmu návštěvníků.

Na slavnost pod širým nebem přijel i její kmotr a populární herec Josef Dvořák. Pozornost, jakou akce vzbudila, se velmi zamlouvala řediteli ZOO Dvůr Králové nad Labem Přemyslu Rabasovi. Natáčela Dana Voňková. 

I loučení s někým, koho jste si oblíbili, může mít nádech radosti. A to i v případě, že se jedná o zvíře. Tentokrát se ZOO Dvůr Králové n.Labem loučí s nosorožčí samičkou Eliškou. 

Eliška se totiž připravuje na stěhování do Afriky a teď si doma v prostorách veřejnosti nepřístupných, zvyká na pobyt v transportní bedně. Část cesty později absolvuje ve speciálním nákladním autě, větší díl v podpalubí letadla. 

Čtěte také: Vzácná samice Nabiré, jeden z posledních pěti severních bílých nosorožců, uhynula

Za nějaký čas bude mít Eliška jinou adresu - Národní park Mkomazi -Tanzánie. Přesný termín jejího přesunu na africký kontinent ale zatím není známý. 

Na kontinentě svých předků si dosyta užije sluníčka a doufejme, že i radosti ze svých potomků. Protože nosorožčí slečně přejí všichni jen to nejlepší, není loučení smutné - má jen melancholický podtext a velkou dávku naděje! 

Web Safari - okno do světa zvířat

Na transportu samice nosorožce černého Elišky, která se v ZOO Dvůr Králové nad Labem narodila 8. zaří 2012, do Tanzanie se ředitel ZOO Přemysl Rabas dohodl s legendárním ochráncem přírody Tonym Fitzjohnem, který vede nosorožčí stanici v Mkomazi. 

„Pomáhat při ochraně divoké přírody je tím nejušlechtilejším úkolem zoologických zahrad. Dvůr Králové v této oblasti dosahuje skvělých výsledků.“
Tony Fitzjohn

Přesun Elišky se s největší pravděpodobností uskuteční na přelomu let 2015 a 2016. 

„Nosorožcům, kteří do Mkomazi přišli v roce 2009, se daří velice dobře," uvedl Tony Fitzjohn. 

„Jsme velice rádi, že Eliška - až dosáhne dostatečného věku pro cestování - poputuje k nám," dodala Lucy Fitzjohnová, která s vedením rezervace pomáhá manželovi. 

Nosorožčí kráska Eliška se vydá na svou životní cestu zpět do Afriky - Foto: Lukáš Pavlačík

Eliška patří k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, jenž je kriticky ohrožený. Její předci byli do tehdejšího Československa dovezeni Josefem Vágnerem z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi. „To znamená, že se Eliška vrátí do své domoviny," dodal Přemysl Rabas. 

Národní park Mkomazi je spravován vládní organizací Tanzanian National Parks, která úzce spolupracuje s Tonym Fitzjohnem a nadací George Adamson Wildlife Preservation Trust, která ho podporuje. Nosorožci jsou chováni v přísně střežené a oplocené rezervaci uvnitř chráněného území. 

Kmotr Josef Dvořák popřál nosorožčí slečně Elišce na cestu do Afriky hodně štěstí - Foto: Zdeněk Čermák

Kmotr Josef Dvořák popřál nosorožčí slečně Elišce na cestu do Afriky hodně štěstíFoto: Zdeněk Čermák

„Jsme si samozřejmě vědomi, že nosorožčí populace v Africe jsou pod obrovským tlakem. Národní park Mkomazi však dosáhl při ochraně nosorožců vynikajících výsledků a je výborně chráněn. Proto jsme přesvědčeni, že právě v Mkomazi je velká šance na vytvoření nové životaschopné populace v Tanzanii," uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas. 

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, v zajetí na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 41, zatím poslední dvě mláďata dokonce v rozmezí pouhých 17 hodin v lednu 2015. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě. 

Autor:  Dana Voňková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas