Královédvorská ZOO zaznamenala v závěru roku několik úspěchů

Den Českého rozhlasu Hradec Králové ve dvorské ZOO - Přemysl Rabas - Foto: Pavel  Křivka

Den Českého rozhlasu Hradec Králové ve dvorské ZOO - Přemysl RabasFoto: Pavel Křivka

Má znovu v expozici želvy obrovské, rozšířila stádo žiraf a kolekci jedovatých živočichů v Pavilonu Vodní světy. K novým atrakcím přidala i exotického zástupce černého kontinentu - hrabáče, zvíře podobající se severoamerickému mravenečníku.

O dalších bonusech roku i plánech pro příští sezonu hovořila s ředitelem ZOO Dvůr Králové nad Labem Přemyslem Rabasem redaktorka Dana Voňková. 

Jsou známy výsledky hospodaření královédvorské ZOO za tři čtvrtiny letošního roku. Ekonomická situace nejvíce navštěvovaného krajského turistického cíle se neustále zlepšuje. Zvedla se návštěvnost, s ní pak samozřejmě i výška tržeb. Očekává se, že konečný letošní počet návštěvníků zahrady by mohl na konci překročit 460 tisíc. 

 

Bilance a plány ZOO Dvůr Králové nad Labem

Vložit na svůj web

Od ledna do listopadu roku 2014 navštívilo zoologickou zahradu 450 311 návštěvníků, což je v porovnání se stejným obdobím v roce 2013 nárůst o 18,6 procent. Letos se zároveň očekává nejvyšší návštěvnost za poslední tři roky. V roce 2012 zavítalo do královédvorské ZOO 370 tisíc milovníků zvířat, v roce 2013 už to bylo 408 tisíc. 

Psi ušatí - Foto: Jana Myslivečková

Psi ušatíFoto: Jana Myslivečková


S vyšší návštěvností jsou spojené i vyšší tržby. Na vstupném vybrala ZOO za poslední tři kvartály roku 2014 celkem 51,3 milionů korun, což je o 22 procent více než za loňské, kdy bylo na tržbách inkasováno 42 milionů korun. Vede se i hotelu Safari a kempu, které dohromady oproti loňsku navýšily své tržby o 5,4 milionu korun, což je asi 41 procentní nárůst. 

"Rok 2014 byl pro královédvorskou ZOO významný i z chovatelského hlediska. Od začátku roku do konce listopadu se zde narodilo a vyklubalo více než 500 mláďat. Mezi nejvýznamnější patří první odchov paterčat gepardů v historii zoo, odchov psů ušatých, kde se dvě ošetřovateli krmená mláďata podařilo vrátit rodičům, první přirozený odchov mláděte levharta perského u samice Jacquelin, narození 258. mláděte žirafy, odchov pelikánů skvrnozobých, leskoptve smaragdové, pižmovky ostruhaté a antilopy bongo," doplnil ředitel ZOO Přemysl Rabas. 

Aby si královédvorská zoo udržela vzestupný růst, plánuje do budoucna další rozvoj. Už od příští návštěvnické sezóny se mohou milovníci divoké přírody těšit na nové lví safari celkem za 16,5 milionu korun. Královéhradecký kraj se na této akci podílí letos třemi miliony korun, stejnou částku by měl poskytnout i v příštím roce. "Připravujeme i další akce pro zvýšení návštěvnosti. Rádi bychom v příštím roce dosáhli hranice půl milionu návštěvníků," uzavírá náměstek hejtmana Otakar Ruml. 

Čtěte také: Pomůže nosorožcům v Africe spálení rohoviny v České republice?
Obrovský úspěch: Nosorožcům ze ZOO Dvůr Králové se v Africe narodilo další mládě
ZOO Dvůr Králové vrátí dalšího vzácného nosorožce do Afriky!
Pomůže nejvzácnější nosorožec v Evropě při umělé reprodukci?
V ZOO Dvůr Králové nad Labem spálí svou nosorožčí rohovinu!
Ve Dvoře Králové demonstrativně spálili rohovinu, na podporu nosorožců


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Voňková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas