Nejobávanější had Afriky, mamba černá, je novou chloubou ZOO Dvůr Králové

Samce mamby černé získala královédvorská zoologická zahrada od soukromého chovatele ze Švédska na konci minulého roku - Foto: Simona Jiřičková

Samce mamby černé získala královédvorská zoologická zahrada od soukromého chovatele ze Švédska na konci minulého rokuFoto: Simona Jiřičková

ZOO Dvůr Králové rozšířila sbírku afrických plazů o nového jedince - samce mamby černé, jednoho z nejjedovatějších hadů světa. Dvorská ZOO chová jedovaté hady od roku 2014 a v současnosti jich má více než dvacet.

Samce mamby černé získala královédvorská zoologická zahrada od soukromého chovatele ze Švédska na konci minulého roku. 

Před několika dny ho ošetřovatelé přemístili z karantény do expozice Jedovatá Afrika v pavilonu Vodní světy. 

V současné době obývá terárium se dvěma samicemi kobry kapské. 

„O mambu černou jsme dlouho usilovali a snažili se najít nejvhodnějšího jedince. Do budoucna plánujeme k samci pořídit také samici a pokusíme se vytvořit nový pár, jako se nám to podařilo u jejich příbuzných mamb zelených,” říká zoolog Pavel Moucha. 

Čtěte také: Kdo by neznal zmiji obecnou. Tahle má ale růžky!

Mamby černé jsou označovány za jedny z nejjedovatějších hadů planety. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Dospělí hadi jsou schopni na jedno uštknutí vyprodukovat dávku jedu o 100 - 150 mg, přičemž k usmrcení člověka stačí přibližně 15 mg jedu. 

Není-li po uštknutí poskytnuta do několika minut lékařská pomoc, je úmrtnost téměř 100 %. Jed je neurotoxický, oběť umírá na zadušení. 

Samce mamby černé získala královédvorská zoologická zahrada od soukromého chovatele ze Švédska na konci minulého roku - Foto: Simona Jiřičková

Mamby dorůstají délky 2,5 m, výjimečně i více, a na krátkou vzdálenost jsou schopné vyvinout rychlost až 20 km/hod. Díky tomu jsou považovány za největší jedovaté hady Afriky a nejrychlejší hady vůbec. 

Mamby černé obývají oblasti savan od Sahary směrem na jih. Na rozdíl od mamby zelené, která je typickým stromovým hadem, se mamba černá vyskytuje nejen v korunách stromů nebo keřích, ale obratně se pohybuje i po zemi, často s typicky zdviženou přední částí těla. 

„Zajímavé na mambě černé je mimo jiné její druhové jméno, které nezískala díky svému zbarvení těla, to je většinou v odstínech šedé, ale kvůli inkoustově černé sliznici uvnitř tlamy hada,” doplňuje blíže Pavel Moucha. 

Autor:  Andrea Jiroušová, Dana Voňková, Simona Jiřičková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas