Není dril jako dril. ZOO Dvůr Králové slaví dvojnásobný úspěch v chovu drilů černolících

Během pouhých osmi dnů se v ZOO Dvůr Králové narodila hned dvě mláďata drila černolícího a stávající tlupa se tak rozrostla na devět jedinců - Foto: Simona Jiřičková

Během pouhých osmi dnů se v ZOO Dvůr Králové narodila hned dvě mláďata drila černolícího a stávající tlupa se tak rozrostla na devět jedincůFoto: Simona Jiřičková

Během pouhých osmi dnů se v ZOO Dvůr Králové narodila hned dvě mláďata drila černolícího a stávající tlupa se tak rozrostla na devět jedinců. V současné době se jedná o druhou největší skupinu drilů chovaných v evropských zoologických zahradách.

První mládě se narodilo v pondělí 11. ledna. 

„Zpočátku jsme se obávali, zda se bude samice Kebale o potomka starat. Přestože je to zkušená matka, v prvních dnech po porodu pokládala malého samečka často vedle sebe na zem, což nebývá zvykem. Nakonec však vše dobře dopadlo a mládě je v pořádku,“ popisuje situaci kurátor primátů Michal Podhrázský. 

V pořadí druhé mládě přišlo na svět v pondělí 18. ledna. Matkou se tak stala i druhá dospělá samice ve skupině - Kumasi. 

„Tlupa drilů v naší ZOO je svým způsobem unikátní, protože jako jediní v Evropě chováme v jedné skupině dva samce, menšího Ricarda a většího dominantního Chepa. Kebale i Kumasi pářili oba samci, proto nemáme jistotu, který z nich je otcem,“ vysvětluje Michal Podhrázský. 

Skupina drilů dorazila do královédvorské zahrady v létě minulého roku a okamžitě se stala velmi oblíbeným cílem návštěvníků. Tito primáti přitahují pozornost díky svému typicky černému zbarvení tváře, které zejména u samců připomíná africké masky. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Tlupy žijící ve volné přírodě mají pevně stanovenou hierarchii. 

Skupiny tvoří nejčastěji 20 až 30 jedinců a jsou vždy vedeny jedním dominantním samcem. 

Ten je zpravidla otcem většiny mláďat, zatímco slabší samci bývají vytlačeni na hranici teritoria skupiny. 

Čtěte také: Unikát s děsivým úsměvem: skupina drilů černolících v ZOO Dvůr Králové

Podobně jako jejich blízcí příbuzní mandrilové patří mezi kriticky ohrožené druhy afrických primátů. Na světě zbývá posledních několik tisíc jedinců. 

Nejvážnější hrozbou pro jejich populaci jsou nelegální lov a úbytek přirozeného prostředí - tropických lesů západní Afriky v Kamerunu, Nigérii a na ostrově Bioko. 

V Evropě se chovu drilů v současnosti věnuje patnáct institucí. 

Během pouhých osmi dnů se v ZOO Dvůr Králové narodila hned dvě mláďata drila černolícího a stávající tlupa se tak rozrostla na devět jedinců - Foto: Simona Jiřičková

ZOO Dvůr Králové nad Labem má dva nové Šamany Afriky! 

V posledních dvou týdnech se v královédvorské ZOO narodila dvěma matkám drilů černolících po jednom mláděti. 

Opice, kterým se podle tmavého obličeje samců přezdívá Čerti nebo Šamani Afriky, jsou v této ZOO od loňska a narození dvou mláďat zkraje letošního roku si zoologové velmi považují. 

Opičky přišly na svět přímo ve výběhu a v noci. Už teď jsou k vidění v bývalém paviolonu lvů. 

Tito primáti obývají Nigérii a Rovníhovou Guineu. Jsou to všežravci. V jejich potravě ale převažuje rostliná složka. Živí se také na plantážích maniokem nebo palmou kokosovou a olejovou, za což na ně místní lidé pořádají hony. 

Žijí v menších skupinách vedených dominantním samcem. Po zemi chodí po čtyřech a nocují na stromech. 

Autor:  Andrea Jiroušová, Simona Jiřičková, Dana Voňková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas