Nová expozice pro slečnu Eky aneb hrabáče kapského se právě otevírá!

Hrabáč kapský - Foto: Lukáš Pavlačík

Hrabáč kapskýFoto: Lukáš Pavlačík

Eky ze ZOO Dvůr Králové nad Labem oslaví tuto sobotu 28. února 2015 druhé narozeniny! Eky je jméno hrabáče kapského - nového obyvatele Pavilonu Savana, který se stane zajímavým sousedem damanů a slonů.

V sobotu poprvé Eky uvidí veřejnost a vzácní hosté, mezi kterými nebudou chybět starosta města Dvůr Králové nad Labem Jan Jarolím a adoptivní rodiče tohoto exotického zvířete. Slavnost zahájí ředitel královédvorské ZOO Přemysl Rabas. 

"Zváni jsou samozřejmě všichni posluchači českého rozhlasu", říkají autorky následující pozvánky - Jana Myslivečková a Dana Voňková. 

 

Nová expozice hrabáče kapského se otevírá!

Vložit na svůj web

Na otevření nové expozice hrabáče kapského se těší celá královédvorská ZOO. Těšit se můžete i vy, protože toto zvíře jen hned tak neuvidíte. Přijďte v sobotu 28. února 2015 v 11:00 hodin do Pavilonu Savana. 

Hrabáč (Orycteropus afer) je středně velký savec původem z Afriky. Ve starší české literatuře, například v cestopisech Emila Holuba nebo starších vydáních Brehmova Života zvířat je nazýván kuťoš (od slovesa kutat) nebo takaru, což je domorodý název pocházející z oblasti Etiopie. 

Stavba expozice pro hrabáče - Foto: Jana Myslivečková

Stavba expozice pro hrabáčeFoto: Jana Myslivečková

Anglické jméno Aardvark pochází z afrikánštiny a znamená „(pod)zemní sele“, jelikož původní osadníci z Evropy ho považovali za zvíře podobné praseti (ačkoliv hrabáči nejsou s prasaty příbuzní). Ve východní Africe je znám pod svahilským jménem Kukukifiku. 

Hrabáč je poslední přežívající druh z řádu hrabáčů (Tubulidentata) a jeho jediné čeledi hrabáčovitých. Hrabáč byl původně řazen do řádu chudozubých, a to pro svou vnější podobnost s mravenečníkem. Výzkum však prokázal, že si tato zvířata příbuzná nejsou a podobnosti v jejich stavbě těla jsou výsledkem konvergentní evoluce v důsledku adaptace na stejný typ potravy - termity. 

Hrabáč kapský - Foto: Jana Myslivečková

Hrabáč kapskýFoto: Jana Myslivečková

Hrabáč je zavalitě stavěný savec, dosahující hmotnosti až 60 kg, délky těla 110-130 cm a délky ocasu 70 cm. Mohutné tělo hrabáče je téměř lysé, pouze na hřbetě ho pokrývají řídké štětiny. Zbarvení je béžové, na břiše a hlavě až narůžovělé. 

Končetiny s mohutnými drápy jsou sloupovité, zadní delší než přední, silný, málo pohyblivý ocas, podobný klokanímu, zvířeti umožňuje, aby se postavilo na zadní nohy. Hlava hrabáče je protáhlá a její přední část se podobá prasečímu rypáku. Oči jsou malé, naproti tomu boltce dlouhé a blanité, tvarově podobné zaječím. Ve spánku je zvíře skládá podél hlavy. 

Nejtypičtějším znakem hrabáče je zcela ojedinělá stavba chrupu, během vývoje došlo k regresivnímu vývoji chrupu jako i některých zástupců chudozubých a luskounů. Chrup je hypselodontního typu, zuby stále dorůstají a jsou bezkořenné. 

Čtěte také: Představuje se vám kočkodan talapoin, nejmenší opice Starého světa!
Kdo by neznal zmiji obecnou. Tahle má ale růžky!
Můžete se těšit na Hrabáče kapského! A taky na lví safari!


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Voňková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas