Odchod samice pralesní žirafy okapi Etany

Etana a Ebony - matka a mládě okapi v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Jana Myslivečková

Etana a Ebony - matka a mládě okapi v ZOO Dvůr Králové nad LabemFoto: Jana Myslivečková

Dnes opustila ZOO Dvůr Králové nad Labem samice okapi Etana, která zde porodila dvě mláďata, (*2008 samec Ewango, *2011 samice Ebony).

Etana a Ebony - okapi v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Luděk Čulík

Etana a Ebony - okapi v ZOO Dvůr Králové nad LabemFoto: Luděk Čulík

Byla odvezena do ZOO ve Frankfurtu nad Mohanem.  

Stalo se tak z důvodu ukončení členství ZOO Dvůr Králové v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA), kdy ZOO byla nucena opustit všechny Evropské chovné programy.  

ZOO Dvůr Králové byla požádána chovatelským společenstvím okapi o navrácení chovných zvířat do chovného programu již v roce 2011.  

Chovný samec Ahadi byl odvezen v květnu letošního roku do Basileje a odchod Etany byl odložen až na tuto dobu, jelikož samice pečovala o mládě, které bylo až nyní možné odstavit. 

V ZOO Dvůr Králové zůstávají obě zde narozená mláďata, a i když se jedná o samici a samce, mají stejné rodiče a ke společnému chovu je nelze použít.  

Získání nepříbuzného zvířete do chovu je možné pouze po návratu ZOO Dvůr Králové do chovného programu a tím i do chovatelského společenství okapi.  

Mimo Afriku nejsou na světě chovány žádné další okapi, které by nebyly součástí některého z chovných programů, buď Evropského (EEP) nebo Severoamerického (SSP).  

Jakou cestou se bude chov okapi v ZOO Dvůr Králové a.s. dále ubírat ukáže budoucnost. 

Autor:  Jana Myslivečková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas