Říká se oko za oko, zub za zub. Ale není zub jako zub!
Že sloní kel je zub, to se ví. Že se slonům obnoví zuby šestkrát, to už mezi laiky tak známé není. A jak to má se zuby krokodýl? Tomu můžeme tiše závidět.
Víc už ale o raritách zvířecích zubů neprozradíme, dozvíte se o nich z rozhovoru, který se zoologem Pavlem Mouchou přiravila v královédvorské ZOO redaktorka Dana Voňková.
Kdyby se i nám opotřebované zuby nahrazovaly novými, to by byla pohoda!
Čtěte také: Kolik zubů má žirafa a proč má vousy?
Samici nosorožce dvourohého trhal zuby německý specialista!
Říkáme si to všichni, včetně zoologa Pavla Mouchy, který po natáčení tohoto rozhovoru ... odešel k zubaři!
Zub je tvrdý útvar v dutině ústní většiny obratlovců. Zuby slouží hlavně k uchopování, oddělování a rozmělňování potravy a v neposlední řadě také k obraně i útoku.
Soubor zubů se nazývá chrup neboli dentice. Zdravý dospělý člověk má celkem 32 zubů, dítě 20 zubů mléčných. Někteří kytovci (jmenovitě kosticovci) nemají zuby vůbec, místo nich mají rohovinové pláty.
Tvar, počet zubů, doba jejich růstu - protože zuby slouží k přijímání potravy, jsou přizpůsobené na míru každému ozubenému živočichovi.
Proto se od sebe zuby jednotlivých druhů velmi liší.
Například býložravci mají stoličky k rozmělňování tuhých rostlin, naproti tomu masožravci potřebují velké špičáky k zabití kořisti.
Zuby vznikly modifikací plakoidních šupin ryb, u některých druhů ryb si tento tvar zachovávají i do dnešních dnů.
U obojživelníků a většiny plazů zuby vyrůstají přímo z čelistní kosti, u krokodýlů, vyhynulých dinosaurů a savců včetně člověka jsou zuby zasazené v zubních lůžcích. Čelistní kost je krytá dásní, která zuby pevně obemyká.