Sloni umí zpívat! Nevěříte?

Ošetřovatel Michal Bartoš se v královédvorské ZOO o slony stará už čtyři roky. Své svěřence naučil reagovat na pokyny a tak jsou sloni vděčnými diváckými objekty.

Například na povel "zapískej" reagují rádi - pokud to jen trochu jde, dostávají za svůj "zpěv" jako odměnu nějaký pamlsek. 

Nejlepší ve zpěvu jsou samice Ubu a Saly. Ale na vaši návštěvu se těší i samec Kito! 

Slon Kito oslavil 11. narozeniny a zároveň své 4,5 tuniny - Kito, Saly a Umbu - Foto: Jana Myslivečková

Slon 

Slon je největší žijící rod suchozemských savců. Při narození váží okolo 100 kg. Samice slona je březí 20 až 22 měsíců, což je nejdelší doba březosti u suchozemského zvířete. Slon se dožívá 60 až 70 let. Rod slon obsahuje tři žijící druhy, které jsou ovšem v latinském názvosloví řazeny do dvou různých rodů - Loxodonta (slon africký a pralesní) a Elaphus. Velmi blízkým příbuzným byl i vyhynulý mamut (Mammuthus). 

Slon je charakteristický svým chobotem, což je kombinace nosu a horního rtu, který používá pro získání potravy, která je příliš vysoko. Slon je také schopen jím zvednout náklad o hmotnosti až 1 tuny. V horku si často chobotem na sebe házejí písek, prach či vodu. Sloni mají také kly. Tyto velké zuby jim vyčnívají z tlamy. Sloní kly jsou jedním z hlavních důvodů jejich lovu. Obchod s nimi je zakázán v mnoha státech po celém světě. 

Čtěte také: Žirafa Brindisi slaví 25 a slon Kity 12 narozeniny!
Tipnete si kolik váží slon?
Žijí na stromech, ve skalách, ve stepích a jsou příbuzní slonů!
Safari - ZOO jako na dlani - sloni a zmrzlina!
Safari - ZOO jako na dlani - návštěva slonince!


Zvětšit mapu
Autor:  Dana Voňková
Pořad: Safari  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 13:04 (v rámci pořadu Svět zvířat)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas