Styl svatebního oblečení

8. listopad 2012

Máme tu opět svatební dotaz. Jana Michlová z Ústí nad Labem nám píše: „S přítelem jsme pozváni na svatbu a váháme, co si vzít na sebe, protože nevíme, jak budou oblečeni ženich s nevěstou. V etiketě jsme se dočetli, že bychom se novomanželům v tomto měli stylově přizpůsobit…“

Milan Knotek radí: „Pro paní Janu jistě nebude problém zjistit, v jakém stylu bude svatba probíhat a co budou mít její hlavní protagonisté na sobě. Vaši společní známí to už určitě vědí, zeptejte se. Etiketa skutečně říká, že bychom měli výběr oblečení přizpůsobit „obrazu“ té svatby, to ale neznamená, že máme zvolit podobné svršky jako ženich s nevěstou. To by byla obrovská chyba – bílé šaty by měla mít pouze nevěsta, aby mezi ostatními vynikla. A když má ženich třeba žaket, který je součástí velké nóbl svatby, tak je nemyslitelné, že by nějaký účastník obřadu zvolil to samé, pokud se ovšem nejedná o rodiče nebo o svědky – ti by měli být také v žaketu.“

Alena Perková: „Takže když půjdu na svatbu, tak etiketa mi bílé šaty nedoporučí?“

Milan Knotek: „Nedoporučí vám je v případě, že má nevěsta bílé svatební šaty – od nevěsty se musíte odlišit. Když ale jdeme na tzv. malou svatbu, kde má nevěsta často kostým, už to tolik vadit nebude. Ve všech případech jsou ale na svatbách nepřijatelné extravagantní šaty strhávající pozornost na řadového hosta. Středem pozornosti musejí být novomanželé, od toho ta svatba je.“

Alena Perková: „Co byste tedy konkrétně a ve stručnosti paní Janě poradil?“

Milan Knotek: „Když si její manžel vezme tmavý oblek a paní Jana kostým, tak nemohou udělat prakticky žádnou vážnou chybu. To je univerzální varianta hodící se na 99% svateb, pokud ovšem budou řadovými hosty – v našem případě tomu asi tak je.“

Alena Perková: „Jak se hosté dozvědí, komu je určen ten který automobil?“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.