Minietiketa: Kouření na ulici

5. březen 2013

Napsala nám paní Marie z Jablonce nad Nisou, která se rozhořčeně pozastavuje nad kouřením žen na ulici: „Je mi 67 let, pocházím ještě ze staré školy a za našich časů chtěla být žena dámou. Když vidím třeba mladou maminku, jak jde po ulici a kouří, je mi smutno, protože se z toho vytrácí přirozená ženskost“, píše paní Marie. Co vy na to?

Milan Knotek, znalec etikety: „Paní Marie může být klidná, to není jen generační pocit, já ho mám taky. Vidět ženy na ulici s cigaretou je dnes naprosto běžné a jsou to především ženy do 25 let věku. Mladé ženy dnes podle průzkumů dokonce kouří o něco víc než muži.“

Alena Perková, moderátorka: „Vám vadí, když vidíte na ulici ženu kouřit?“

Milan Knotek: „Víte, pokud třeba úřednice kouří venku o přestávce před veřejnou budovou na místě k tomu vyhrazeném, tak je všechno v naprostém pořádku. Pokud ale žena kráčí po ulici s cigaretou v puse, jako dáma rozhodně nevypadá. Bohužel, cigaretu má dnes v ruce každá třetí maminka s kočárkem, a to je naprostá hrůza – nevypadá to vůbec dobře a nikdo mi nevysvětlí, že dítě kouř necítí. Tohle už není otázka etikety, ale spíše soudnosti a zdravého rozumu.“

Alena Perková: „Co nám tedy říká etiketa o kouření venku?“

Milan Knotek: „Moderní evropská společenská pravidla hovoří o tom, že bychom měli vychutnávat cigaretu spíše na místech, která jsou ke kouření speciálně určená - samozřejmě nesmíme obtěžovat okolí. Mnoho měst má třeba vyhlášku o zákazu kouření na zastávkách městské dopravy – no proč asi? Pokud to nemůžeme vydržet a musíme si na ulici zapálit, kuřme kdekoliv, ale mimo dosah nekuřáků, dětí, apod. Dámě sluší cigareta venku, když sedí v kavárně v předzahrádce a pije kávu nebo nějaký koktejl. Pokud kouří jen tak na ulici a ještě s dítětem, tak nedává dobrý signál svému okolí.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.