Minietiketa: Rozepnuté sako

8. březen 2013

S rozepnutým sakem má problém Jakub Novotný z Mostu, který nám napsal: „Na maturitním plese mě na jaře okřikla slečna z vedlejší třídy, že jsem si před ní sundal sako, aniž bych se jí zeptal. Bylo to ale ve dvě ráno a nikdo tam už nevypadal stejně, jako na začátku. Můj otec mi řekl, že neměla pravdu. Matka ale tvrdí, že jsem se měl dámy opravdu zeptat. Kdo má pravdu?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Vy jste si Jakube asi myslel, že když už je společnost rozvrkočena a všichni mají trochu vypito, tak si můžete dovolit ze společenských pravidel slevit, ale to se mýlíte. Etiketa je platná nezávisle na množství alkoholu v krvi i na tom, jak se chovají ostatní. Pravdu měla vaše maminka - jak to většinou v životě bývá.“

Alena Perková, moderátorka: „Tak proč tedy se Jakub měl spolužačky zeptat, jestli si může sako sundat?“

Milan Knotek: „Protože to etiketa říká - dámy se před sejmutím saka ptát musíme. Nicméně v případě Jakuba bych se neptal spolužačky vůbec v případě, že by k sundání saka mělo dojít přímo v sále – to je za všech okolností na plese naprosto nevhodné a nepřijatelné. Ples je významná společenská událost s velkými nároky na vhodné oblečení i vystupování.“

Alena Perková: „Když má ale někdo kvalitní košili…“

Milan Knotek: „Můžete nakupovat v nejlepších obchodech nejlepší značky, ale i přesto platí jedno pravidlo – košile není považována za svrchní oblečení a proto bychom si měli sako na sobě ponechat. Ano, v pět ráno u karetního stolku v uzavřené vedlejší místnosti, když už jsou dámy doma, tedy pouze ve společnosti mužů, si sako klidně sundejme, povolme si kravatu a zapalme si doutník. Jinak ne.“

Alena Perková: „Teď jste Jakuba asi nepotěšil...“

Milan Knotek: „Už to, že se nás na to ve svém věku ptá, je obrovským příslibem do budoucna. Myslím, že Jakub bude jednou velký gentleman. Je skvělé, že mladé lidi etiketa zajímá, takoví lidé jsou potom schopni mnohem lépe dosáhnout svých cílů.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio