Feng-shui a zařizování kuchyně

5. září 2013

Pentagram neboli pět prvků - vodu, dřevo, oheň, vzduch a zemi - využívá starobylé čínské učení feng-shui i při zařízování domu. Jaké zásady platí pro kuchyni?

„V kuchyni se vytváří oheň – tím, že tam vytváříte ten pokrm a proto je správné zařízení důležité.“ vysvětluje Dana Jirsáková. Je přitom důležité, aby byl oheň v kuchyni opravdu přítomný – proto je prý lepší plyn než elektrický sporák.

„Oheň je všechno, na čem pečeme nebo vaříme– sporák, toustovač, gril... Důležitý prvek je také voda – lednice, dřez, myčka nebo mrazák...“ vypočítává Dana Jirsáková.

Důležité je přitom podle ní i to, jak jsou jednotlivé věci v kuchyni rozmístěny. Voda by zkrátka neměla být vedle ohně – mělo by je oddělovat dřevo. Důležité je také to, kdo je v kuchyni nejčastěji a podle něj kuchyň postavit, aby se v ní cítil dobře. Na tom totiž závisí výsledek vaření.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.