Dopolední expres22. května  2014 v 10:00  

Michal Gorec: Život papírníka

Papírník Michal Gorec - Foto: Michal Gorec

Papírník Michal GorecFoto: Michal Gorec

Stroje na ruční výrobu papíru, které ještě pamatují první republiku, najdeme v dílně Michala Gorce ve Zdislavi, v malebné vesničce v Podještědí. Jak se takový papír vyrábí?

Stroje na ruční výrobu papíru, které ještě pamatují první republiku, najdeme v dílně Michala Gorce ve Zdislavi, v malebné vesničce v Podještědí. Jak se takový papír vyrábí? 

„Hustá kaše z papírenského mlýnu se rozvaří, rozemele a teprve pak se nalije do kádě,Když to pak naberete na sítko, je to podobné, jako když cedíte špagety – voda odteče a papírová kaše zůstane. Držím vodorovně, aby byl papír rovnoměrně tlustý,“ popisuje Michal Gorec. 

 

Výroba papíru - zapomenutá věda a umění

Vložit na svůj web

Mnohé z nás možná překvapí, že papír se dá vyrobit v podstatě ze všech rostlin, která mají v sobě vlákna. Nejčastěji se ale k jeho výrobě používal len a konopí. 

Ruční výroba papíru - Foto: Michal Gorec

Ruční výroba papíruFoto: Michal Gorec

„Zpracováváme také staré hadry, tedy vlastně bavlnu. Profese hadrníka, která tady byla v 17. A 18. století, to byl člověk, který sbíral po panstvích staré hadry. Ty se pak nechaly zahnívat, pak se to tlouklo ve stoupách na papírovou kaši a dělal se z toho papír. Hadrník tedy nebyl nikdo špatný, ale důležitá profese, protože papíru byl nedostatek,“ vysvětluje papírník. 

Výrobu a historií papíru má Michal Gorec ze Zdislavi doslova v malíčku. Nebylo tomu však vždy. Co ho přimělo, že vyměnil post ředitele bankovní pobočky za dílnu na výrobu papíru? 

„Já jsem u papíru zůstal, jen ho používám jinak a jiným způsobem,“ směje se Michal Gorc. Práci bankéře měl sice rád, ale sen otevřít papírnu byl silnější. Jak se k papíru dostal? Poslouchejte… 

 

Michal Gorc: Život papírníka

Vložit na svůj web

Pokud si někdy uděláte výlet do malebné vesničky Zdislava v Podještědí, nezapomeňte navštívit toto malé hospodářství s dílnou na ruční papír. Možná budete překvapeni, s jakým zaujetím vám bude Michal Gorec o ruční výrobě papíru vyprávět. 

Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: přeháňky, D8-91,7
  Srážky: přeháňky, D8-92,0
  Srážky: sněžení, D8-88,7

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace