Netopýři přezimují – nerušte je!

13. říjen 2014

Babí léto už máme zřejmě za sebou, a tak už sotva uvidíme poletovat kolem hradů a jeskyní, jako třeba na Bezdězu, netopýry. Přes zimu totiž netopýři přezimují. Vyhledávají proto teplejší prostory, kde bude spolehlivě několik stupňů nad nulou.

Kromě hlubokých jeskyní a štol ale často zimují i ve městech – třeba ve spárách paneláků. Najít je můžeme i ve sklepech.

Protože jsou netopýři zákonem chránění, nesmíme je přes zimu rušit. A to ani v případě, že se nám usadí tam, kde se nám to vůbec nehodí!

„Netopýři mají různou strategii přežívání v zimě – podle druhů. Nejznámější jsou ti, kteří zimují v jeskyních – ti vyhledávají také sklepy, další přezimují ve skalních spárách, ti jsou k vidění v panelových domech a jiní přežívají zimní období v hlubokých dutinách stromů,“ vysvětluje Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Teplomilnější netopýři potřebují stálou teplotu kolem 5-12 °C, ti odolnější přežijí i při teplotách okolo nuly.

Pokud se vám netopýři usadili v panelovém domě a vy chcete zateplovat, není to jen tak! Co musíte udělat? Jak bychom měli netopýry chránit? Poslouchejte…

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.