Dopolední expres31. března  2016 v 10:00  

Adoptujte včelu ‒ na podzim dostanete med!

Včela - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

VčelaFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Adopce zvířat jsou v zoologických zahradách už docela běžnou praxí. Zaplatíte určenou částku a na rok se z vás stane adoptivní rodič vybraného tvora. U jeho klece nebo výběhu máte cedulku se jménem a hřeje vás pocit, že jste udělali něco dobrého. Není to ale úplně levné. Pokud chcete adoptovat zvíře, podpořit dobrou věc a přitom nezruinovat rodinný rozpočet, adoptujte včelu! Tuhle možnost vám dává Františkánský klášter v Kadani.

„Chtěli jsme podpořit včelařství v klášterních zahradách, tak jsme vymysleli adopci,“ říká Petr Liebscher z městského muzea V Kadani. 

Adopční list na včelu - Foto: Lenka Šobová

Adopční list na včeluFoto: Lenka Šobová

Princip je jednoduchý. V klášteře nebo v kadaňském infocentru si za 100 korun zakoupíte adopční list, adoptovanou včelku pojmenujete a na místě necháte své kontaktní údaje. „Každý adoptivní rodič dostane na podzim sklenku medu,“ vysvětluje Liebscher. 

Navštívit vlastní včelku se příliš nedoporučuje. Úly jsou umístěné v dolní části klášterních zahrad, stranou běžných turistických cest. Včely mají rády svůj klid. A pozdrav v podobě podzimní sklenky medu je jistě příjemnější než pozdrav v podobě bolestivého žihadla, které by navíc vaši včelu stálo život. 

„Loni jsme měli 130 adoptovaných včel. To je slušné číslo, ale že by nám včely k adopci došly, to určitě nehrozí,“ směje se muzejník. Adopční listy jsou každý rok dílem některého místního výtvarníka. My jsme v době natáčení mohli vidět jen listy loňské. Od začátku dubna budou ale k mání i ty nové. 

Ve františkánském klášteře v Kadani se se vyrábí nejen med, ale i jablečná pálenka a víno. Kromě včel tu žijí i malá hospodářská zvířata, která milují hlavně děti. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: déšť, Panenský Týnec
  Srážky: sněžení, D8-88,7
  Srážky: sněžení, D8-88,5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace