Dopolední expres11. května  2017 v 10:00  

Bez lepku se dá žít pohodlně. A asi i zdravěji!

bezlepkový chléb (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

bezlepkový chléb (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Poslední dobou můžete často narazit na diskuze o lepku v potravinách. Vyhýbat se lepku je pro někoho nezbytné opatření kvůli zdravotním potížím, mnoho lidí podléhá trendu bezlepkové diety a lepek ze stravy odstraňuje dobrovolně s přesvědčením, že vše bezlepkové je zdravé a hubne se po tom. Co to ten lepek vlastně je? A co dělá s naším tělem?

Lepek (říká se mu také gluten) je nedílnou součástí naší stravy. Nachází se v pšenici, žitu, ječmeni a v některých druzích ovsa a samozřejmě také v potravinách z nich vyrobených. 

Jedná se o rostlinnou bílkovinu, přesněji řečeno o směs dvou bílkovinných složek – prolaminů a glutelinů. Nachází se v zrnech obilovin a často je definován jako bílkovina, která zůstane v moučném prášku po odstranění škrobu. Jestli jste někdy zkoumali kvalitu mouky, pak jste možná narazili na zmínku o obsahu lepku. 

Obecně platí, že čím více lepku a méně škrobu, tím lepší mouka. Lepek totiž může za to, že je těsto vláčné, pružné a lepkavé, což se pak projevuje na kvalitě pečiva. Ovšem ne každý si může dopřávat křupavé bagetky a vláčné koblihy. 

Lepek a nemoci 

Při rozkladu lepku totiž vznikají řetězce aminokyselin, které mohou vyvolávat škodlivou reakci. A jedna složka lepku (gliadin) podle některých výzkumů přímo poškozuje sliznici tenkého střeva, podle jiných zase vyvolává v tenkém střevě záněty. Střevo pak neumí a nemůže správně pracovat a vstřebávání živin, minerálů a vitamínů, které v něm za normálních okolností probíhá, je narušené. 

Některé zdroje uvádějí, že lepek umí způsobit něco přes padesát druhů onemocnění. Mezi ty nejznámější patří celiakie – tedy nesnášenlivost lepku. Je to velmi vážné onemocnění. Ve chvíli, kdy se lepek dostane do kontaktu se sliznicí tenkého střeva, dojde k reakci imunitních buněk, které zaútočí nikoliv na lepek, ale na buňky ve střevní sliznici. Postupně tak dojde k poškození, při kterém je narušeno vstřebávání živin, především tuků, vitaminů v tucích rozpustných a následně i železa, vápníku a dalších důležitých složek. 

Celiakie - Foto:  Český rozhlas

Celiakie je často považovaná za dětskou nemoc, ale je to omyl. Objevit se může kdykoliv během života. Mezi varovné signály, že onemocněním trpíte, patří nadýmání, průjmy, nevysvětlitelné hubnutí nebo naopak přibírání na váze a bolesti břicha. Ale pozor – 90 % pacientů tyto příznaky nemá! Zejména dospělí pacienti na diagnózu celiakie přijdou kvůli úplně jiným potížím. Například, když se snaží zjistit, co stojí za jejich věčnými bolestmi kloubů, migrénami a únavou, případně když se u nich objeví řídnutí kostí a neustály nedostatek železa v krvi. 

Celiakie se nedá léčit. I když se vám po několika měsících dodržování bezlepkové diety ozdraví střevní sliznice a tělo se dá do pořádku, po požití potraviny s lepkem se velmi rychle objeví reakce a potíže se vrátí. 

Mýlí se ten, kdo si myslí, že není potřeba přehánět to s přísností diety. Pokud dietu porušíte, nemusíte nutně pociťovat problémy. Pokud ji porušujete opakovaně, sliznice střeva se stane opět neprůchodnou pro živiny. 

Další kontroverzní tvrzení je to, že se při bezlepkové dietě smí oves a špalda. Špaldu si rovnou škrtněte ze seznamu bezlepkových potravin. Je to druh pšenice a lepku je v ní velká spousta. A co se ovsa týče, jako součást bezlepkové stravy je povolen tzv. „čistý oves“. Jde o speciální odrůdy, u kterých se při pěstování, skladování i zpracování dbá na to, aby nedošlo ke kontaminaci obilninami obsahujícími lepek. 

Na lepek můžete mít alergii – při té k poškození střeva nedochází a často není prokázána ani přítomností protilátek v krvi. Projevů lepkové alergie se ale může objevit celá řada: Po konzumaci lepku se zhorší astma nebo se objeví dýchací potíže. Dostavit se může i prudké snížení krevního tlaku a bezvědomí. To jsou ale prudké reakce, které se nevyskytují příliš často. 

Většina projevů je nenápadných a často nás nenapadne je s lepkem spojit. Třeba atopický ekzém nebo kopřivka, nadýmání, únava a bolesti hlavy. K projevům alergie na lepek patří také bolesti kolen, kyčlí a kloubů na rukách nebo změny nálad, poruchy pozornosti, úzkosti a hyperaktivita střídaná s pocity vyčerpání. 

Vnímáte na sobě některý z těchto problémů? Pak nic nezkazíte, pokud se necháte vyšetřit. Pokud vyšetření krve na protilátky nepřinese výsledky, protože můžete mít narušenou imunitu a vaše tělo zkrátka protilátky nevytváří, nezbude vám nic jiného, než aspoň na tři týdny lepek ze stravy vyloučit a sledovat, jestli vám to přineslo úlevu. 

Ať už vám lékař diagnostikoval celiakii,nebo alergii na lepek, nebo chcete sami od sebe vyzkoušet, jestli vám bez lepku nebude lépe, čeká vás velké – říkejme tomu „dobrodružství“. 

Označení potravin bez lepku - Foto: Fotobanka Pixabay

Označení potravin bez lepkuFoto: Fotobanka Pixabay

Jak na bezlepkovou stravu? 

Než se naučíte, po jakých potravinách v obchodě můžete sáhnout a po kterých ne, budete nejspíš chvilku trpět dojmem, že se asi už nikdy pořádně nenajíte, protože lepku je všude spousta. A všechno bezlepkové je příšerně drahé. Bezlepková strava ale nemusí být nutně drahá a fádní. Naopak – váš jídelníček díky ní může být pestřejší, chutnější a hlavně zdravější! 

Lepek je obsažen ve výrobcích z pšenice, žita a ječmene. Takže byste snadno mohli propadnout dojmu, že stačí vynechat pečivo a těstoviny a nahradit je třeba kukuřičnými plátky a rýží. Ale! Pšeničná mouka je snad nejlevnější surovina a zahušťovadlo, takže díky tomu nacházíme lepek i tam, kde byste ho nehledali – v instantních polévkách, omáčkách, v párcích a salámech, v šunce, leckdy i v těch kukuřičných křupavých plátcích a lupíncích, ale lepek je také v kečupu, majonéze, hořčici a také v sýrech a v jogurtech. 

Potraviny se často vyrábějí v továrnách, kde se zpracovávají i lepkové suroviny, proto velmi často najdete na některém výrobku upozornění, že může obsahovat stopy lepku. Proto je potřeba bedlivěji pročítat etikety a sahat jen po výrobcích, které jsou označeny nápisem „bez lepku“ nebo „gluten free“. 

A co konkrétně tedy jíst můžete? A bude vám to vůbec chutnat? Jestli jste dosud své snídaně a svačiny měli postavené na rohlících, koblihách a namazaném chlebu, pak se budete při bezlepkové dietě muset trochu přeorientovat. 

Pečivo si můžete koupit nebo vyrobit z bezlepkové mouky. Nebo můžete sáhnout po jiných alternativách. Zkuste posnídat třeba jahelnou, kukuřičnou nebo rýžovou kaši s ovocem, pohankové pukance zamíchané v nezahušťovaném jogurtu s ovocem, nebo kukuřičné plátky obložené tvrdým sýrem a zeleninou. 

Jako přílohy k masu můžete střídat brambory, rýži a pohanku, a pokud prahnete po knedlících, objevte kouzlo středomořské kukuřičné polenty. Ta vyjde velmi levně a dá se konzumovat nejen jako kaše, ale dají se z ní vyrobit plátky, které knedlíky plnohodnotně nahradí. A dají se připravit na sladko i na slano. 

Pokud se rozhodnete pro bezlepkovou dietu, trpět rozhodně nebudete! - Foto: Jiřina Mužíková

Místo nudlí do polévky vyzkoušejte vaječnou omeletu nakrájenou na proužky, zahušťovat guláše a omáčky můžete bramborovým škrobem nebo bezlepkovou moukou. Pokud si potrpíte na nějaké mlsání brambůrek a křupek u televize, jistě vás uspokojí posolený popcorn nebo oříšky – ty jsou totiž u bezlepkové diety povoleny. 

A co se sladkostí týče, na internetu najdete spoustu a spoustu receptů na jáhlové či pohankové sušenky, všelijaké koláče a bábovky, které chutnají úplně báječně. 

Proč zkusit bezlepkovou dietu? 

Dříve se lepku v potravinách vyhýbal jen ten, kdo musel. Dnes se stal z odmítání lepku trend, který si pochvalují hvězdy showbyznysu a slavní sportovci. 

Mohlo by se zdát, že pokud netrpíme některou z nemocí, která je s lepkem spojována, tak není důvod, abychom se lepku vyhýbali. Nijak nám neuškodí a pro bezlepkovou dietu tedy nemáme důvod. Důvod ho konzumovat ale nemáme, protože vlastně ani není jasné, jak by tělu prospíval. Je ovšem bez pochyb, že lepku je v potravinách více, než bývalo a také stoupá jeho agresivita. Takže jeho vynecháním, či alespoň omezením ve stravě nic nezkazíme. 

Schválně, zamyslete se, kolik potravin s lepkem za den sníte: rohlíky nebo chléb se salámem, k snídani, kobliha ke svačině, pizza nebo knedlíky k obědu, sušenky ke kávě… Co by to asi udělalo s vaším tělem, kdybyste to nahradili zeleninou, ovocem a pečivem z kukuřičné mouky? 

Asi na to přijdete sami: shodíte pár kilo, nebude vám kolísat hladina krevního cukru a nebudou vás trápit návaly hladu, tělu dopřejete mnohem více kvalitních a prospěšných potravin. Ve výsledku se budete cítit výkonnější, plní energie a prostě zdravější. Už z tohoto důvodu se vyplatí lepek ze stravy vynechat, nebo ho alespoň výrazně omezit. Složení bezlepkové diety se totiž do velké míry shoduje s tím, co je doporučováno pro hubnutí. 

Autor:  Jindra Moravcová
Pořad: Minuta o zdraví  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:15, repríza: sobota a neděle 5:15, 8:40  |  Délka pořadu: 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 17.1.2018 22:45 do 18.1.2018 03:45; na silnici 226 u obce Lubenec okres Louny; za obcí Drahonice v kopci ve směru na Lubenec; sněhové jazyky; silný vítr, nebezpečí pro vysoká vozidla
  Od 17.1.2018 15:50 do 18.1.2018 15:55; na silnici 27 u obce Havraň okres Most; ledovka; v délce 2000, zvýšená opatrnost
  ulice Cihlářská, Chomutov, okr. Chomutov, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 06.01.2018 07:00 Do 20.01.2018 23:59, Uzavírka provozu v ul. Cihlářská, mezi ul. Moravská a Škroupova, z důvodu havárie ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace