Dopolední expres11. května  2017 v 10:00  

České korunovační klenoty si můžete prohlédnout v ústeckém muzeu

České korunovační klenoty (věrná kopie z dílny Jiřího Urbana) - Foto: Jiří Preclík,  Muzeum města Ústí nad Labem

České korunovační klenoty (věrná kopie z dílny Jiřího Urbana)Foto: Jiří Preclík, Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem připravilo výstavu, která připomíná dobu Karla IV. – jsou tu zbraně, mince, repliky oděvů. Vrcholem je vitrína s věrnými kopiemi korunovačních klenotů.

Nejslavnější českou královskou korunu a k ní i říšské jablko a žezlo dal zhotovit Karel IV. Přesto už od něj nese jméno Svatováclavská, protože podle Karla pravým panovníkem země české je sv. Václav a následující králové ji jen spravují. A běda tomu, kdo rukou neoprávněnou na klenoty sáhne! 

Spojení svatého Václava a města na Labi je dané už od roku 1126 – v bitvě u Chlumce se Soběslavovým vojskům zjevil sám světec a vedl je do vítězného střetu s vojsky římskoněmeckého krále Lothara III. Z počátku 18. století pochází rozměrný obraz Václava jako patrona města. 

A ještě jedna perlička – když se zhotovovaly první repliky korunovačních klenotů v 60. letech minulého století, byly použity syntetické drahokamy, vyráběné ústeckou Spolchemií. 

Dokonalé repliky korunovačních klenotů, které můžete v muzeu vidět, zhotovil dnes už legendární Jiří Urban (jeho šperky vlastní i anglická královna Alžběta II.) ve spolupráci s dalšími špičkovými šperkaři – manžely Cepkovými. 

Expozici České korunovační klenoty doplňuje dokument o výrobě klenotů a taky třeba meč štěstí, který vám splní i tajné přání. Ale pozor – už jen do 28. května 2017! 

Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 23.10.2017 12:55 do 15:00; v ulici Panská v obci Ústí nad Labem; světelná křižovatka s ul. Revoluční x U Trati; nehoda; 2 x OA bez zranění, na místo hlídka PČR.
  ulice Osvobození, Jirkov, okr. Chomutov, uzavřeno, stavební práce, Od 24.10.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Osvobození od křižovatky s ul. Chomutovská až k vjezdu ke garážím mezi ...
  místní komunikace, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, Od 28.10.2017 00:00 Do 28.10.2017 23:59, Celoměstská akce - Oslava sklizně a řemesel - umístění prodejních stánků, Vydal: Městský úřad Litvínov

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace