Geologové zkoumají Pravčickou bránu. Kvůli kontrole

25. září 2014

Po pěti letech se na Pravčickou bránu v národním parku České Švýcarsko vrátí skenery a georadary. Geologové pomocí nich zmapují celý oblouk Pravčické brány. Prohlédnou i pukliny brány a zjistí, jak se její stav za pět let proměnil.

Před pěti lety geologové geoskenery měřili poprvé, teď se sem vrátili kvůli kontrole. Díky moderním technologiím mají totiž možnost nahlédnout do vnitřku brány, podívat se, co se uvnitř děje a porovnat své měření s těmi z první kontroly.

Už teď se ale ví, že slabé místo Pravčické brány se nachází pod pravým pilířem – jde o celkovou podpěru trámce, která je velmi zvětralá. Odtud se tedy jednou zřejmě začne brána bortit.

Uklidnění na závěr – životnost skalních bran se počítá v řádech deseti tisíců let, a tak se lidé nemusejí o Pravčickou bránu bát – velice pravděpodobně nás totiž všechny přežije!

autor: Iva Zítková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.