Dopolední expres30. října  2014 v 10:00  

Hmyz - jídlo budoucnosti? Na Malé Skále se konal Velký hmyzí večer!

Hmyz na talíři - Foto: Jaroslav Hoření

Hmyz na talířiFoto: Jaroslav Hoření

Smažení červi se zeleninovým salátem, cvrčci na másle, kobylky s bazalkou a česnekem, tak na takové menu nejsme zrovna zvyklí. Hmyz přitom patří v mnoha zemích světa mezi vyhledávané delikatesy.

Velký hmyzí večer se konal na Malé Skále v Českém ráji. Hmyzí šéfkuchař Milan Václavík na něm asi šesti desítkám návštěvníků přednášky dal možnost zjistit, jak hmyz na talíři skutečně chutná. 

„Nemějte strach z toho, jak hmyz chutná. Kdyby to bylo hnusné, nejedli by to lidé po celém světě,“ uklidňuje návštěvníky Milan Václavík. 

Po chvilce se červi přesunuli z pánve na talíře ochutnávačů. Jaké byly jejich první dojmy? „Křupe to a je to příjemný. Kdybych to neviděla, tak nepoznám, že to jsou červi.“ „Je to výborný. Nesmí se na to koukat, ale je to dobrý.“ 

A proč bychom se měli zajímat o hmyz jako o potravu? „Říká se, že hmyz je potrava třetího tisíciletí. 100 gramů hmyzu vystačí dospělému člověku energeticky na celý den,“ upozorňuje Milan Václavík. 

 

Jak chutná hmyz se mohli přesvědčit odvážlivci v Malé Skále

Vložit na svůj web

Chcete si zkusit připravit hmyzí specialitu sami doma? Pak pro vás máme pár důležitých doporučení. Poslouchejte… 

Autor:  Jaroslav Hoření
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 29.6.2017 10:00 do 12:05; v ulici Dlouhá v obci Litoměřice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Od 29.6.2017 09:45 do 11:45; na silnici 27 u obce Žiželice okres Louny; Zatáčky nad Žiželicemi od Mostu.; nehoda nákladního vozidla; probíhá vyšetřování nehody; NA leží na boku mimo vozovku, se zraněním ...
  ulice Bednářská, Duchcov, okr. Teplice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 03.07.2017 00:00 Do 31.08.2017 23:59, výkopové práce - rekonstrukce vodovodu a kanalizace, od domu čp. 54/6 přes křižovatku ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace