Dopolední expres8. listopadu  2017 v 10:00  

I netrénovaný člověk vydrží pod vodou bez dechu přes tři minuty, tvrdí freediver David Vencl

Renáta Valešová s Davidem Venclem - Foto: David Vencl

Renáta Valešová s Davidem VenclemFoto: David Vencl

V teplickém aquaparku občas můžete narazit na freedivery, tedy potápěče bez výstroje. Trénují zadržování dechu. Jistě si teď myslíte, že dech dokážete zadržet maximálně na minutu. Redaktorka Renáta Valešová a mistr České republiky ve freedivingu David Vencl vás ale přesvědčí o tom, že zadržet dech dokáže i běžný člověk mnohem déle.

„Je to pro nás pro lidi nebo pro savce zcela přirozené. Takže každý z nás dokáže své původní představy o tom, co je v jeho silách, několikanásobně předčít,“ popisuje letošní mistr české republiky ve freedivingu, tedy potápění na jeden nádech, David Vencl. 

Freediving se jednoduše dá rozdělit na dvě kategorie dynamickou a statickou. V dynamické se pohybujete, zatímco ve statické splýváte volně bez pohybu na hladině. Právě tady freediveři dosahují nejdelších zádrží dechu. 

„Můj rekord závodní je ve statice 6:51 a závodní rekord v dynamice, tzn. kolik metrů jsem uplaval s ploutví, 154 metrů. Je pravda, že mé osobní rekordy v tréninku jsou vyšší,“ konstatuje Vencl. 

Davidův osobní rekord je přes 8 minut. Díky jednoduchému návodu může i netrénovaný člověk zadržet dech i na delší čas. 

„Nejdůležitější je mít představu, co ty jednotlivý systémy v organismu, které se zapínají a vypínají při zádrži dechu, co naznačují, abychom nepropadali panice. Vlastně to je druhá věc, abychom byli naprosto psychicky vyrovnaní a v klidu. Takže když víme, co se v našem těle děje při zadržování dechu pod vodou, tak vydržíme mnohém déle, než bychom čekali,“ popisuje Vencl. 

Tělo při potápění rozpozná změnu prostředí, proto automaticky začne šetřit životně důležitým kyslíkem. Při statickém potápění organismus zpomalí tep, na chvíli zmrazí činnost některých orgánů a tělo se soustředí pouze na činnost srdce, mozku a plic. 

Karel Hyťha byl ze svého výkonu nadšený - Foto: David Vencl

Svůj první statický ponor si vyzkoušel i v Teplicích i Karel Hyťha. Po zhruba hodinovém rozcvičení, a dvou kratších ponorech napotřetí pod vodou vydržel 4 minuty a 40 vteřin. 

„Furt tomu jako nevěřím, jako trošku cítím, že mi brní prsty, ale je to pěkný pocit. Člověk by to do sebe neřekl, že dá tolik. Navíc jsem byl včera na pivku, a tak jsem se de facto rozhodl až dnes, takže příprava absolutně nic,“ diví se Hyťha. 

Moderátorka Českého rozhlasu Sever Renáta Valešová si podobný statický ponor vyzkoušela taky a vydržela pod vodou přes tři minuty, a pocit je to fantastický. Pokud nevěříte, podívejte se na přiložené video z jejího ponoru. 

Autor:  Renáta Valešová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  silnice II/255, Lišnice, část obce Nemilkov, okr. Most, most uzavřen, práce na silnici, Od 01.03.2018 00:00 Do 30.12.2018 23:59, silnice č. II/255 Nemilkov, Objížďka - bez rozlišení: přes: silnice I/27 ...
  ulice Osvobození, Jirkov, okr. Chomutov, uzavřeno, stavební práce, Od 19.02.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, Rekonstrukce vozovky a přilehlých chodníků, Objížďka - bez rozlišení: ulice Chomutovská - Ervěnická ...
  silnice III/2218, Blšany, část obce Liběšovice, okr. Louny, most uzavřen, stavební práce, Od 19.02.2018 09:00 Do 30.06.2018 23:59, ÚPLNÁ UZAVÍRKA silnice č. III/2218 v osadě Čárka, k.ú. Liběšovice z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace