Jaké plavky byly dřív v módě a v čem by lidé na veřejnou plovárnu nemohli? I to ukazuje výstava v litoměřickém muzeu

10. září 2015

Od nohaviček k bikinám. V čem se lidé dříve koupali, na to se může podívat v Oblastním muzeu v Litoměřicích. Ukazuje plavky od secesních až po hit z osmdesátých let minulého století. Zároveň připomíná i místa, kde se lidé na Litoměřicku nejraději koupali a mohou koupat třeba dodnes…

Oblastní muzeum otevírá novou výstavu s názvem Od nohaviček k bikinám. Představuje ty nejstarší historické plavky ze začátku 20. století až po ty z 80. let.

Výstava zabírá dva sály. V tom prvním jsou figuríny se staršími plavkami. Nejstarší plavky, které jsou na výstavě k vidění, jsou secesní - zhruba z roku 1905. Plavky doplňují také tabule s fotografiemi a velké plakáty.

Výstava mapuje historii oblíbených míst ke koupání na Litoměřicku. To dokazují dobové fotografie říčních koupališť. Historii vývoje plavek doplňují například i záznamy módní policie, která přeměřovala, jestli jsou plavky dostatečně dlouhé. Přitom na začátku 20. století se ženy koupaly ve vodě v nepohodlných, těžkých šatech dlouhých až na zem.

Vlastivědné muzeum v Litoměřicích

Výstava pokračuje v druhém sále, kde už se návštěvník dostává do pozdější doby. Plavky jsou doplněné i dalším vybavením na pláž, jako jsou klobouky, kruhy nebo dobové časopisy.

Kurátorka výstava Daniela Linkové k výstavě letos aktuálně udělala také průzkum. Pokusila se objet všechna dřív oblíbená místa ke koupání a zhodnotila, v jakém stavu jsou dnes. Takže návštěvník se dozví i tipy na to, kam se zajet příští sezónu na Litoměřicku vykoupat.

autor: Lucie Valášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.