Dopolední expres24. října  2017 v 11:00  

Kdoule – podivné hruškojablko, které dalo jméno marmeládě

Kdoule - Foto: Lenka Šobová

KdouleFoto: Lenka Šobová

Naše babičky si je dávaly do prádelníků. Jemně, a tak nějak čistě, voní. A krásně vypadá. Na podzim se jejich žlutá trochu chlupatá slupka barví do jasně žluté. Kdoule. Pozapomenuté ovoce, které dalo marmeládě jméno.

„V portugalštině se kdoule řekne marmelo a odtud české slovo marmeláda,“ prozrazuje Zdeňka Vernerová, která spolu se sestrou pořádá na Vernerově mlýně u Loun akci nazvanou Kdoulování. 

„My tady kdoule loupeme a zbavujeme je jadřinců,“ říkají ženy shromážděné v mlýnské kuchyni. Nakrájené kousky kdoulí končí v citronové vodě, aby nezhnědly. „Kdoule je středověké ovoce, které se u nás kdysi hodně pěstovalo. Je to vlastně hruškojablko, ale zasyrova je nepoživatelné. Kdoulke nejsou chutné a mohou způsobit i trávicí potíže,“ vysvětluje paní Vernerová. 

Zkusit ochutnat kdouli ze stromu není dobrý nápad. „Je to takové kyselé a tvrdé,“ říkají hospodyňky chystající materiál na marmeládu. „Kdysi nám je chtěli očesat brigádníci ze sousední chmelnice,“ vzpomínají sestry ze mlýna. „Pak jsme u plotu našly spoustu nakousaných a zahozených kdoulí. Ani myši to nežerou,“ usmívají se ženy, které na začátek Kdoulování pro své hosty připravily koláče s kdoulovou marmeládou a čaj z kdoulových slupek. Ten je, na rozdíl od kdoule samotné, příjemně nakyslý, pikantní a osvěžující. 

Kdoulování - Foto: Lenka Šobová

„Kdoule má spoustu vitamínů a stopových prvků,“ říká Ivana Ševčíková, majitelka mlýna, která míchá kdoulové pyré. „Stačí tak půl hodiny a kdoule je do měkka, pak ji můžete dosladit a případně rozmixovat do hladka. Není třeba přidávat žádné želírovací přípravky. Kdoule má sama dost pektinu, a tak má marmeláda přirozeně příjemnou konzistenci.“ 

Aby byla chuť dokonalá, dávají ve mlýně na kilo kdoulí půl kila cukru. Marmeládu ochucují hřebíčkem a skořicí. 

„Já do kdoulí přidávám i trochu meruněk. Má to pak příjemnější strukturu,“ říká jedna z žen, které se Kdoulování účastní, aby si domů odnesly pět až šest skleniček netradiční marmelády. Celý mlýn příjemně voní a kdoule ze dvou stromů na zahradě postupně mizí. Letošní páté Kdoulování pomalu končí, tak zase rok. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Rumburk
  Pod Pivovarem, v katastru obce Klášterec nad Ohří, okr. Chomutov, most uzavřen, Od 07.02.2018 00:00 Do 31.10.2018 23:59, most uzavřen z důvodu havarijního stavu, vjezd do ulice (původně jednosměrné) povolen ...
  ulice Studentská, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, práce na silnici, Od 26.02.2018 11:04 Do 31.07.2018 11:04, v rámci akce: "Litvínov, U Zámeckého parku - rekonstrukce kanalizace a vodovodu". Objížďka IV. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace