Dopolední expres12. května  2015 v 10:00  

Kuřího oka se můžete zbavit i doma. Pomůže vám jedlá soda a pár triků...

chodidla - Foto: Stock Exchange

chodidlaFoto: Stock Exchange

Pokud chodíte v botách, které v některém místě příliš tlačí na nohu, je docela možné, že se vám časem vytvoří takzvané kuří oko. A je docela pravděpodobné, že ho máte, protože tato bolístka trápí každého desátého Čecha. Jak kuří oko poznat? A jak se ho zbavit?

Kuří oko vzniká jako reakce kůže na tlak. Na postiženém místě se vytvoří hladký žlutošedý hrbolek s černou tečkou uprostřed. 

Na rozdíl od bradavice a mozolu bývá dosti bolestivé a čím déle a silněji trvá tlak, tím hlouběji prorůstá jeho jadérko. Proto je dobré zakročit proti němu co nejdříve. 

Vyhrát nad kuřím okem můžete i doma… 

Pomoci může pedikér, ale zvládnete to i sami doma. Základem je důkladné změkčení kůže koupelí. Do lázně přidejte několik tablet acylpyrinu, kyselina salicylová v něm obsažená je velmi účinná. 

Nohy máčejte tak dlouho, dokud kůže nezbělá a pak opatrně útvar i s jadérkem odstraňte pomocí nožíku nebo žiletky. Šetrnější - i když pomalejší, je opakovaná koupel s postupným oddrolením kuřího oka. 

Místo pokaždé vydesinfikujte lihem nebo jódem, přelepte náplastí a dbejte důsledně na hygienu až do úplného zhojení. 

Máte kuří oko? Zkuste jedlou sůl! 

Pokud si na zákrok žiletkou či nožíkem netroufnete, v lékárnách jsou za příznivé ceny k dispozici roztoky, náplasti i masti, které obsahují kyselinu salicylovou a které můžete opakovaně aplikovat na postižené místo tak dlouho, dokud se jadérko kuřího oka neoddělí od zrohovatělé kůže. 

Vystačit si ale můžete také s kuchyňskými zásobami. Po koupeli, do které jste přidali jedlou sodu, si na kuří oko přiložte kousek citrónu, plátek cibule či česneku namočené v octě nebo citronové šťávě. Přikládejte ale opravdu jen na kuří oko, abyste nepodráždili zdravou kůži! Připevněte náplastí - citrón stačí na hodinu, cibuli a česnek přes noc. Potom kuří oko důkladně promažte. Proceduru opakujte několik dní za sebou, zrohovatělá kůže kuřího oka tak půjde postupně oddrolit. 

Důležité je také obouvat se do bot, které nikde netlačí a pravidelně pečovat o kůži na chodidlech - nejen při postižení kuřím okem, ale také jako prevenci před jeho vytvořením.
 

Autor:  Jindra Moravcová
Pořad: Minuta o zdraví  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:15, repríza: sobota a neděle 5:15, 8:40  |  Délka pořadu: 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 17.1.2018 22:45 do 18.1.2018 03:45; na silnici 226 u obce Lubenec okres Louny; za obcí Drahonice v kopci ve směru na Lubenec; sněhové jazyky; silný vítr, nebezpečí pro vysoká vozidla
  Od 17.1.2018 15:50 do 18.1.2018 15:55; na silnici 27 u obce Havraň okres Most; ledovka; v délce 2000, zvýšená opatrnost
  ulice Cihlářská, Chomutov, okr. Chomutov, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 06.01.2018 07:00 Do 20.01.2018 23:59, Uzavírka provozu v ul. Cihlářská, mezi ul. Moravská a Škroupova, z důvodu havárie ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace