Dopolední expres16. října  2015 v 10:00  

Kutil z Rynoltic u Liberce si v domácí dílně vyrobil funkční mechanické hodiny

Kolečko v hodinovém soukolí - Foto: David Hamr

Kolečko v hodinovém soukolíFoto: David Hamr

Zhotovit hodinový stroj vlastní konstrukce patřilo vždy k výsadám mistrů. V historii se této úlohy ujímali nejzručnější kováři a zámečníci, později pak ti nejšikovnější hodináři. I hodinář specialista by dnes měl problém vlastní hodiny navrhnout a vyrobit. Složitost a náročnost takového projektu ale neodradila pana Antonína Slabého z Rynoltic.

Antonína Slabého práce rukama baví, a i když je amatérem, zručnost mu rozhodně nechybí a k hodinářskému řemeslu má vztah. 

Antonín Slabý se svými hodinami - Foto: David Hamr

Antonín Slabý se svými hodinamiFoto: David Hamr

„Hodinový stroj jsem měl rád odmalička. A po nějaké době jsem si koupil i nějakou literaturu a tam mě zaujal krok, který byl údajně zkonstruován podle kyvadlového systému Galilea…“ vypravuje pan Slabý. 

Hmatatelným výsledkem jeho řemeslného zápalu je funkční hodinový stroj. Při jeho tvorbě se nechal inspirovat historickými návrhy, na jejichž základě zkonstruoval vlastní technické řešení. 

Šlo především o konstrukci tzv. kroku, tj. části stroje, která tvoří přechod mezi kyvadlem udávajícím rytmus chodu a převodovým soukolím. 

„Všechny ty součástky jsem musel udělat pohyblivé, možná že rok jsem to dával dohromady.“ říká šikovný kutil. S přihlédnutím k faktu, že vše vznikalo v podmínkách malé domácí dílny, se jedná opravdu o mimořádný výkon. 

Času, který věnoval hodinářský samouk stavbě časoměrného zařízení, rozhodně nelituje a netají se s obdivem k šikovnosti klasických řemeslníků. 

„Zrovna nedávno byl v televizi pořad o firmě, která dodnes vyrábí mechanické hodiny a je tam i na těch lidech vidět, že to řemeslo dělají s láskou. Bohužel v poslední době řemeslo moc vidět není, a to ani v tom hodinářství. Podívejte se po kraji, který hodinář vám zvládne udělat nějakou opravu a ne jen vyměnit baterku.“ 

Autor:  David Hamr
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 23.10.2017 14:50 do 24.10.2017 15:00; v ulici Chomutovská v obci Březno okres Chomutov , délka 186m; nadměrný náklad, očekávejte zdržení
  ulice Osvobození, Jirkov, okr. Chomutov, uzavřeno, stavební práce, Od 24.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Osvobození od křižovatky s ul. Chomutovská až k vjezdu ke garážím mezi ...
  místní komunikace, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, Od 28.10.2017 00:00 Do 28.10.2017 23:59, Celoměstská akce - Oslava sklizně a řemesel - umístění prodejních stánků, Vydal: Městský úřad Litvínov

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace