Dopolední expres16. října  2015 v 10:00  

Kutil z Rynoltic u Liberce si v domácí dílně vyrobil funkční mechanické hodiny

Kolečko v hodinovém soukolí - Foto: David Hamr

Kolečko v hodinovém soukolíFoto: David Hamr

Zhotovit hodinový stroj vlastní konstrukce patřilo vždy k výsadám mistrů. V historii se této úlohy ujímali nejzručnější kováři a zámečníci, později pak ti nejšikovnější hodináři. I hodinář specialista by dnes měl problém vlastní hodiny navrhnout a vyrobit. Složitost a náročnost takového projektu ale neodradila pana Antonína Slabého z Rynoltic.

Antonína Slabého práce rukama baví, a i když je amatérem, zručnost mu rozhodně nechybí a k hodinářskému řemeslu má vztah. 

Antonín Slabý se svými hodinami - Foto: David Hamr

Antonín Slabý se svými hodinamiFoto: David Hamr

„Hodinový stroj jsem měl rád odmalička. A po nějaké době jsem si koupil i nějakou literaturu a tam mě zaujal krok, který byl údajně zkonstruován podle kyvadlového systému Galilea…“ vypravuje pan Slabý. 

Hmatatelným výsledkem jeho řemeslného zápalu je funkční hodinový stroj. Při jeho tvorbě se nechal inspirovat historickými návrhy, na jejichž základě zkonstruoval vlastní technické řešení. 

Šlo především o konstrukci tzv. kroku, tj. části stroje, která tvoří přechod mezi kyvadlem udávajícím rytmus chodu a převodovým soukolím. 

„Všechny ty součástky jsem musel udělat pohyblivé, možná že rok jsem to dával dohromady.“ říká šikovný kutil. S přihlédnutím k faktu, že vše vznikalo v podmínkách malé domácí dílny, se jedná opravdu o mimořádný výkon. 

Času, který věnoval hodinářský samouk stavbě časoměrného zařízení, rozhodně nelituje a netají se s obdivem k šikovnosti klasických řemeslníků. 

„Zrovna nedávno byl v televizi pořad o firmě, která dodnes vyrábí mechanické hodiny a je tam i na těch lidech vidět, že to řemeslo dělají s láskou. Bohužel v poslední době řemeslo moc vidět není, a to ani v tom hodinářství. Podívejte se po kraji, který hodinář vám zvládne udělat nějakou opravu a ne jen vyměnit baterku.“ 

Autor:  David Hamr
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 16.1.2018 22:20 do 17.1.2018 01:25; na silnici 24049 u obce Dobříň okres Litoměřice; nehoda nákladního vozidla; NA bez zranění
  D6, mezi km 166 a 80, ve směru Karlovy Vary, kluzká vozovka, sníh, Od 16.01.2018 21:16 Do 17.01.2018 01:59
  D6, km 80, ve směru Karlovy Vary - D6, km 166, ve směru Cheb, kluzká vozovka, sníh, Od 16.01.2018 21:17 Do 17.01.2018 01:59

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace