Lukostřelba - sport, lovecká disciplína i životní styl

6. leden 2015

Lukostřelba je sport, umění i možnost, jak hezky strávit svůj volný čas. Vedle moderní lukostřelby existuje i lukostřelba tradiční. Vychází z historické předlohy, luky nejsou vybaveny stabilizátory ani mířidly. Střílí se v přírodním terénu, na terče ve tvaru zvířat.

Jedním z nejlepších lukostřelců u nás je Tomáš Hanuš z Jiemnice, vicemistr světa. Na jeho lukostřeleckých kurzech se z luku střílí v situacích, které připomínají skutečný lov.

„Jsou to terénní situace, imitující sportovní disciplínu 3D lukostřelba, kde se střílí se na modely zvířat a využívá se při ní terénních překážek, zvlnění krajiny i optických klamů,“ říká vicemistr světa a mistr Evropy v 3D lukostřelbě Tomáš Hanuš a dodává: „Střelba v terénu utužuje člověka jak fyzicky, tak psychicky a vytváří pozitivní náladu a chuť do života.“

Nebojte se - tradiční lukostřelba, provozuje-li se opatrně, není žádný krvavý sport a nejde v ní o nácvik reálného lovu - jde o životní styl a zábavu všestranně rozvíjející lidské schopnosti.

Jak to na takovém kurzu vypadá v reálu? Poslouchejte…

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.