Dopolední expres17. října  2015 v 10:00  

Máte rádi pečené čaje? Pak byste měli zkusit ten z aronie!

V poslední době se do módy dostávají takzvané pečené čaje. Představují velmi jednoduchý způsob, jak téměř bezpracně uchovat ovoce a jak si na něm pochutnat i přes zimu. Obzvláště chutný a obzvláště zdraví prospěšný je pečený čaj z aronie.

Pečené čaje se dají připravovat ze všech druhů ovoce a záleží jen na vaší fantazii a chuti, kolik druhů ovoce použijete a jak je skombinujete. 

My vám dnes doporučíme pouze dvoudruhovou variantu, kdy se spojí chutě a vlastnosti aronie a jablek. I když se během pečení téměř zlikvidují vitamíny, z jablek zůstane zachována vláknina a z aronie spousta minerálů a hlavně antokyanů - skvělých antioxidantů, které umí bojovat i s nádorovými buňkami. 

Pečené čaje - Foto: Petr Jindra

Pečené čajeFoto: Petr Jindra

Spojení jablečné vlákniny a aronie tak představuje výborného pomocníka pro ozdravení trávicího traktu a pro posílení imunitního systému. Navíc vzhledem k obsahu přirozených cukrů není třeba doslazovat a výsledný produkt je vhodný i pro diabetiky. 

Jak na to? Neloupaná jablka nakrájíme na kousky, přidáme stejné množství aronie, dáme na pekáč a vložíme do trouby. Necháme péct asi 30 minut při dvou stech stupních, pak přidáme trochu mleté skořice a pár hřebíčků a necháme v troubě ještě asi deset minut. Pak naplníme do skleniček a zavíčkujeme. 

Pečené ovoce si pak můžete kdykoliv zalít horkou vodou a vyrobit tak lahodný nápoj, ale můžete ho využívat i jako marmeládu. 

Pokud vás aronie okouzlila svými blahodárnými vlastnostmi, teď v říjnu je nejvhodnější čas k tomu, abyste si její keř zasadili! 


 

Autor:  Jindra Moravcová
Pořad: Minuta o zdraví  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:15, repríza: sobota a neděle 5:15, 8:40  |  Délka pořadu: 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dobroměřice
  D8, mezi km 48.2 a 48, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 11.12.2017 21:17 Do 11.12.2017 23:30, Přejezd SDP přes D8 (nadměrný náklad)., úpravy přejezdů SDP, zdroj: ŘSD
  silnice III/01312, v katastru obce Moldava, část obce Nové Město - v katastru obce Osek, okr. Teplice, očekává se dopravní problém, Od 10.12.2017 14:09 Do 31.03.2018 18:00, silnice se v zimě neudržuj ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace