Miloš Zeman: „Nepřeceňujte demonstrace, v demokratické společnosti rozhodují volby“

11. květen 2017
Koktejl

Na závěr třídenní návštěvy Libereckého kraje poskytl prezident České republiky Miloš Zeman exkluzivní rozhovor Českému rozhlasu. Ptala se reportéka Eva Malá.

Po návratu z Číny budete řešit vládní krizi. ČSSD a KDU-ČSL chtějí, abyste odvolal vicepremiéra Babiše. Uděláte to?
„Včera jsem představitelům ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO předložil návrh, který budou diskutovat ve svých grémiích. Jakmile ho prodiskutují a vyjádří se k němu, budu postupovat dál.“

Z Číny se vracíte ve čtvrtek 18. května, část senátorů ale Vám dala čas na odvolání senátorů do úterý. Myslíte, že skutečně proti Vám podají ústavní žalobu nebo premiér Sobotka kompetenční žalobu?
„Docela bych uvítal kompetenční žalobu. Uvažuji vážně o tom, že se sám obrátím s podnětem na Ústavní soud, protože jedině ten je oprávněn vykládat Ústavu, zda jsou možné případy, kdy prezident může odmítnout nějaký návrh premiéra, například návrh na odvolání ministra. Jinak upozorňuji na dnešní zajímavý článek Víta Zvánovce z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který byl otištěn v Mladé Frontě a který dovozuje, že prezident nemusí nutně přijmout návrh premiéra na odvolání ministra.“

Premiéru Sobotkovi jste vyčítal, že na poslední chvíli změnil ohlášenou demisi na konzultaci, proč vy jste svolal schůzku do Liberce na poslední chvíli. Věděl jste, že premiér je v Lucembursku?
„Ne, já se nezajímám o cesty pana premiéra Sobotky. Svolal jsem ji právě proto, že tentýž den dopoledne zkrachovalo další koaliční jednání. Ti lidé se prostě nedokázali na ničem dohodnout. Pan premiér Sobotka pověřil svým zastupováním prvního místopředsedu sociální demokracie pana Chovance, takže to jednání bylo reprezentativní.“

Na včerejší demonstraci proti Andreji Babišovi v Praze a dalších městech přišly tisíce lidí. Někteří z nich podle hesel z transparentů protestovali i proti vám, ostatně i přímo v Liberci – jak tyto aktivity vnímáte?
„Velmi jednoduše. Já jsem ve své dlouhé politické dráze zažil několik masových demonstrací. Jste mladá, tak si asi nevzpomenete na hnutí Děkujeme, odejděte, které se ovšem během roku rozpadlo, stejně tak to byl rok 2001 – byla televizní krize – a taky se mohutně demonstrovalo… nepřeceňujte tyto demonstrace, v demokratické společnosti rozhodují volby, nikoliv masová či nemasová shromáždění na náměstích.“

Prezident Miloš Zeman a liberecký hejtman Martin Půta (STAN) na závěrečné tiskové konferenci v Doksech

Můžete potvrdit, že se v Číně sejdete i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem? O čem s ním chcete mluvit?
„Chci s ním mluvit zaprvé o připravované cestě do Ruska, zadruhé o rozvoji vzájemně výhodné ekonomické spolupráci a zatřetí o protiteroristické rezoluci, kterou Rusko připravuje pro Radu bezpečnosti OSN, protože v září budu na valném shromáždění v New Yorku. Je to moje téma a byl bych rád, kdyby tu byl určitý pozitivní posun, to znamená, kdyby Spojené národy konečně byly schopny proti mezinárodnímu terorismu účinně zasáhnout a ne jen verbálními protesty proti teroristickým akcím.“

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce prosadit, aby se v budoucnu na financování návštěv hlavy státu v krajích podílela i prezidentská kancelář. Je to podle Vás oprávněný požadavek?
„Pan hejtman sedí naproti vám, takže, jak už jsem říkal, tady mu dám prostor, aby se k tomu sám vyjádřil.“
Půta (STAN): „Zveřejnil jsem svůj názor, že bychom o tom měli diskutovat, ale ta diskuze by měla nastat až po prezidentských volbách, protože platí už po tři prezidenty jistá neformální dohoda, která se dodržuje, že návštěvy financují kraje a přišlo by mi mimořádně nezdvořilé v posledním roce prezidentství Miloše Zemana ty zvyklosti, které fungují, měnit. To znamená, po prezidentské volbě by mohla Asociace krajů tuto věc diskutovat s novým prezidentem a udělat dohodu, která bude v budoucnosti fungovat,“ uvedl hejtman Martin Půta (STAN). „Upřímně řečeno, mně je to jedno. Připadalo by mi poněkud ponižující, kdybych se handrkoval o náklady na své cesty, protože tady bych citoval předsedkyni Asociace krajů, paní Vildumetzovou, která jasně říkala, že návštěvy v krajích kraje považují za poctu a já si tohoto jejího vyjádření velice vážím,“ dodal Zeman.

Prezident ČR Miloš Zeman má za sebou program v Liberci, dnes 10. května se podívá do Turnova, Jilemnice a Železného Brodu

Souvisí setkání Vaší ženy s odsouzeným Jiřím Kajínkem v Rýnovické věznici s Vašimi úvahami o tom, že mu udělíte milost?
„Ano, souvisí a myslím, že o mém rozhodnutí se brzy dozvíte.“

Jak hodnotíte dosavadní jednání české a polské vlády o rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów, které by údajně mohlo ohrozit zdroje spodní vody na Frýdlantsku?
„Pan hejtman mě o této situaci informoval, ale protože je o tom informován daleko lépe než já, tak mu opět, abych ho vytížil, předám slovo.“
Půta (STAN): „Pana prezidenta jsem s tou situací seznámil, informoval jsem ho o tom, že problematika rozšíření těžby hnědého uhlí v polském dolu Turów se stala i tématem setkání pana premiéra Sobotky a paní premiérky Kopacz v loňském roce… Situace je tam taková, že polský důl a vedle sousedící elektrárna ten problém přenášejí na naši stranu hranice a očekáváme, že pokud se prokáže přímý vliv na české území, tak majitel dolu, tedy polský stát, bude případné škody v budoucnosti kompenzovat.“

autor: Eva Malá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.