„Moje první plavidlo? Palivová nádrž bombardéru,“ vzpomíná předseda turistického oddílu v Duchcově

21. říjen 2015

Turisté z Duchcova jsou pevně spjati s vodou. Nevyhýbají se ale ani běžkám nebo kolům. Letos slaví 70 let existence klubu a na svou bohatou historii vzpomínají výstavou v duchcovském infocentru.

„Hned po válce tu byl založen skautský oddíl. Tři roky jsme fungovali a jezdili na letní tábory,“ vzpomíná na své dětské začátky v oddíle pozdější dlouholetý předseda Karel Ulip. „Právě na letním táboře jsme našli odhozené palivové nádrže válečných bombardérů. Z těch jsme si udělali první lodičky.“

Neměli sice pádla, to ale tehdy mladým klukům vůbec nevadilo. Později, už pod hlavičkou tělovýchovné jednoty, si oddíl pořídil pramice a začal sjíždět české i zahraniční řeky. „Dokonce jsme byli i na Kavkaze v tehdejším Sovětském svazu. To se hned tak někomu nepodařilo,“ vzpomíná Ulip.

Co fotka na výstavě, to vzpomínka pamětníka. „Škoda jen, že spousta mladých vyhazuje fotky a další památky po svých rodičích. Spousta materiálů je nenávratně pryč,“ konstatuje Karel Ulip.

I přesto je na co se dívat. Třeba spartakiádní epizoda je výmluvná. „Nácvik spartakiády na Teplicku stál hlavně na Duchcovu. Aktivní byli zdejší Sokolové a my jsme jim významně pomáhali,“ říká Ulip a ukazuje na panel u pultu infocentra.

Jedny z posledních černobílých fotografií střídá barevná současnost. Místo pramic nejprve laminátové a teď plastové lodě. Kdysi malé děti už jako dospěláci se svými dětmi…

Duchcovští na potěr nezapomínají. „Snažíme se pracovat s dětmi. Jsou naše budoucnost. Bez nich by to nebylo ono,“ uzavírá dědeček hned dvou malých budoucích turistek povídání o výstavě.

Vy si ji na vlastní oči můžete prohlédnout až do konce října v sídle Infocentra v Duchcově.

autor: Lenka Šipošová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.