Dopolední expres25. října  2016 v 10:00  

Na poště už nás nenávidí, říkají středoškoláci, kteří vydali vlastní učebnici angličtiny

Ondřej Kočan a Jakub Fiala se svou učebnicí - Foto: Lenka Šobová

Ondřej Kočan a Jakub Fiala se svou učebnicíFoto: Lenka Šobová

„Víc než 3000 hodin práce, 200 vypitých kafí a 300 kuřecích stripsů,“ vypočítává, co stojí za vznikem učebnice nazvané Improve Yourself jeden z jejích autorů, Ondřej Kočan.

„Když jsme ve druháku otevřeli učebnici angličtiny, vyděsilo nás to. Byla psaná česky a s moderní výukou cizího jazyka neměla nic společného,“ vysvětluje Ondřej, jak to všechno začalo. 

Spolu se spolužákem Jakubem Fialou začal pracovat na vlastní učebnici. „Byla to součást Středoškolské odborné činnosti,“ říká Jakub, druhý z autorů. Tehdy by ani jednoho z nich nenapadlo, že to skutečně skončí opravdovou knihou. 

Čtěte také: Nápad ústeckého studenta může pomoct bezdomovcům a omezit i plýtvání jídlem

„Je to splněný sen,“ říká Jakub a listuje učebnicí. Je v ní všechno ‒ texty, cvičení, doplňovačky. Má moderní grafiku a vypadá opravdu profesionálně. „Grafiku dělal Ondra, musel se to učit za pochodu,“ chválí kamaráda Jakub. 

„Učili jsme se oba. Třeba základy pedagogiky a pravidla, jak správně učit jsme konzultovali s odborníky z Pedagogické fakulty ústecké univerzity,“ doplňuje Ondřej svého autorského kolegu. 

Kvůli učebnici založili i vydavatelství a začali podnikat 

Vytvořili Studentʻs book i Teacherʻs book, sehnali sponzory a nechali vytisknout tisíc kusů učebnic pod hlavičkou vlastního vydavatelství. 

„Zkoušeli jsme i zavedená vydavatelství, ale to bychom vlastně přišli o veškerá práva ke knize. Zaplatili by nám, ale učebnice by už byla jejich. A to jsme nechtěli,“ vysvětlují, proč založili firmu a začali podnikat. 

„Na poště už nás nenávidí. Pořád tam chodíme s balíčky a odesíláme objednané učebnice,“ smějí se letošní maturanti. Sami se ve škole ze své učebnice učí. „Je to skvělé. Vidíme, jak to funguje a máme výbornou zpětnou vazbu,“ tvrdí shodně. 

Teď uvažují o tom, že by napsali ještě učebnici pro základní školy. Jakýsi první díl té, která už je na světě. Jejich plány jsou smělé, ale opodstatněné. Jejich učebnici se daří. Je o ni zájem. Kluci řeší už druhý dotisk a posílají ji do různých koutů republiky. Na dva čtvrťáky z malého gymplu v Kadani velmi slušný výkon! 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  ulice Podkrušnohorská, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.02.2018 10:00 Do 11.04.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace Gorkého - sídliště (od křižovatky ulic Ke Střelnici ...
  silnice III/2218, Blšany, část obce Liběšovice, okr. Louny, most uzavřen, stavební práce, Od 19.02.2018 10:00 Do 30.06.2018 23:59, úplná uzavírka silnice č. III/2218 v osadě Čárka, k.ú. Liběšovice z důvodu ...
  silnice II/255, Lišnice, část obce Nemilkov, okr. Most, most uzavřen, práce na silnici, Od 01.03.2018 00:00 Do 30.12.2018 23:59, silnice č. II/255 Nemilkov, Objížďka - bez rozlišení: přes: silnice I/27 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace