Dopolední expres13. října  2015 v 10:00  

Nakládané houby s vosou nebo s borůvkovým listím. I takové kuriozity se objevily na celostátní soutěži v nakládání hub

Pan Sedláček je opravdu vášnivý mykolog. Fotky a obrazy hub má rozvěšené po celém bytě - Foto: Iveta Kalátová

Pan Sedláček je opravdu vášnivý mykolog. Fotky a obrazy hub má rozvěšené po celém bytěFoto: Iveta Kalátová

Tak jako každá správná hospodyňka zavaří vše, co jí přijde pod ruku, totéž se dá říct o mykologovi Josefu Sedláčkovi z Liberce. Dokáže naložit všechny jedlé houby, zdaleka však nejde pouze o známé hříbky či křemenáče, ale například i o některé druhy pavučinců.

„Některé druhy pavučinců úplně s přehledem vyhrávají, proto mu říkáme pavučinec neporažený, protože vyhrál i v celostátní soutěži,“ usmívá se mykolog Josef Sedláček z Liberce. 

Důvodem k úsměvu je jedenáct medailí z celostátní soutěže nakládání hub, kterou coby vášnivý houbař v roce 1970 založil. 

V celostátních soutěžích si Liberečtí vedli vždycky dobře. Ze čtyřiceti uplynulých ročníků jich 29 vyhráli. 

A co všechno můžeme objevit ve vítězné sklenici naložených hub? „Mám rád houby, které se trochu brání jazyku. Jsou to šupinovka slizká, spolu s ní mladý hříbek, ale musí být malý, aby křupal. Třeba taková závojenka podtrnka, která roste v květnu, jak přišla do soutěže, okamžitě vyhrála. Také byla pěkně křupavá.“ 

Jako každá soutěž, tak i soutěž nakladačů hub má své kuriozity. Například nakládané houby s borůvkovými lístky, které se nedopatřením dostaly do sklenice, stejně jako zbloudilá vosa, která možná dodala houbičkám neopakovatelnou chuť. 

Ovšem největším bonbonkem byla sklenice hub naložená v roce 1940, kterou kdosi přinesl v roce 1980 do soutěže, vzpomíná Josef Sedláček. 

„Já bych k tomu ani nečuchl, ochutnal to pouze inženýr Majer z Prahy, který posléze dodal, že nic hnusnějšího nejedl,“ směje houbař Josef Sedláček, který se už těší na podzimní houbovou úrodu. 

Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: sněžení, Paška Pole
  Od 16.1.2018 09:55 do 11:55; D8 - 83.4km na trase Praha - Bílinka; za tunelem Libouchec; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice; odstavené NA.
  D8, mezi km 92 a 49, ve směru Praha, kluzká vozovka, sníh, ztížené jízdní podmínky, Od 16.01.2018 07:00 Do 16.01.2018 12:00, zvýšené nebezpečí nehody

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace