Nejstarší střelnici v Evropě najdete na Mariánské skále v Ústí nad Labem

13. listopad 2015

Ústí nad Labem se rádo chlubí svými Nej. Mají tu třeba nejstarší drožďárnu, největšího trpaslíka, nejznámější mýdlo, nejšikmější věž a spoustu dalších NEJ věcí na chlubení. Málo se ale ví a mluví o tom, že Ústí nad Labem má také nejstarší doloženou veřejnou střelnici v Evropě.

Ještě před pár lety bylo v Ústí a okolí střelnic hned několik. Dnes už si v Ústí můžete jít zastřílet na jedinou. Najdete ji kousek od centra města v malém skalním amfiteátru na západní straně Mariánské skály.

Historie této střelnice je opravdu dlouhá. První zmínka o střelbě na Mariánské skále se váže k roku 1617. A střílí se tu dodnes. Chodí sem trénovat policisté, celníci, lidé z bezpečnostních agentur, i nejširší veřejnost.

„Chodí sem lidé, kteří se připravují na zbrojní pas, aby si vyzkoušeli, jestli se trefí, jestli umí zacházet ze zbraní, složit ji,“ říká Ivan Strejc ze Sportovně střeleckého klubu, který střelnici na Mariánské skále provozuje a jehož členové ji využívají především.

Kromě dospělých mají v klubu i mladou generaci. „Jsou dobří, letos se dobře umísťovali. Jedna dívka je dokonce v širší reprezentaci,“ chválí Ivan Strejc.

Na ty, jejichž koníčkem je střelba a zbraně, se leckdo může dívat jako na násilnické militaristy. Jenže ke střelbě je potřeba spíš klid a soustředění, ne agresivita. „Ovládat tělo, ruce, je to otázka nejen těla ale i mysli,“ upozorňuje Strejc.

Ke zmíněnému násilí Ivan Strejc ještě dodal, že za celých 45 let, co se střelbě věnuje, nevystřelil ani na králíka. Střílení je pro něj prostě sport. „Někdo má šachy, někdo modelařinu, Pro je to o tom soustředění a o tom, že zapomenu na starosti běžného dne a to je na tom to nejkrásnější…“ dodává Ivan Strejc.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.