„Německo v kostce“ aneb Průvodce pro české turisty

Zámek Neuschwanstein v Německu - Foto: Anna Kottová

Zámek Neuschwanstein v NěmeckuFoto: Anna Kottová

Chystáte se na dovolenou do Německa? Jestli pojedete osobním autem ještě v tomto roce, máte štěstí – stále ještě nebudete platit za používání tamních dálnic. V blízké budoucnosti to ale německá vláda hodlá změnit, takže jestli si brousíte zuby na dovolenou v Německu někde dál od našich hranic, měli byste vzít tuhle informaci v úvahu – obzvlášť jestli máte starší vozidlo s horší emisní třídou.

Němci si potrpí na dobrý technický stav vozidel, tak nic nezanedbejte. Jestli nechcete platit pokutu, v obci nepřekračujte rychlost 50 km za hodinu a mimo obec stovku. Doporučená rychlost na dálnici je 130 km v hodině. 

Řidiči nad 21 let s alkoholem v krvi do 0,5 promile pokutu nedostanou, tedy pokud řídí alespoň dva roky. Za telefonování bez hands-free a za jízdu bez pásu ale pokutu dostanete zcela určitě.
Občanům České republiky stačí, když se při kontrole prokáží platným řidičským průkazem, řidiči navíc nesmí zapomenout zelenou kartu, technický průkaz vozidla a řidičák. 

Cestovat odkudkoliv kamkoliv po Německu autem není problém, síť silnic je kvalitní a hustá. Jestli ale dáváte přednost vlaku nebo autobusu, i to je dobrá volba, jen pamatujte na to, že v Německu platí: čím dřív jízdenku koupíte, tím levnější bude. 

Je těžké říct, která doprava je nejlevnější, a která nejdražší. Německo je rozlehlé, přes 350 tisíc kilometrů čtverečních, a tak záleží, jak daleko se vydáte. Na delší vzdálenosti tak letadlo může být levnější než vlak nebo autobus, na krátké je to naopak. Nebojte se hledat na internetu a porovnávat různé dopravce, a to nejen české. Rozdíly cen jsou obrovské. Konkrétní cena/ se odvíjí od konkrétního data nebo obsazenosti spoje. 

Německo, země plná památek 

Kolín nad Rýnem - Foto: Fotobanka Pixabay

Kolín nad RýnemFoto: Fotobanka Pixabay

Každá ze spolkových zemí Německa má řadu turisticky atraktivních míst. Je těžké vybrat jen některá. Turisté milují zámek Neuschwanstein v Bavorsku. Asi ho znáte z fotek nebo třeba i z disneyovek. Jeho romantické věže, umístění na skále a určitá monumentalita připomíná spíš hrad než zámek. To, co dráždí odborníky – spojení různých slohů a stylů jak zvenku, tak uvnitř, to obyčejné lidi úplně fascinuje. Velice působivé je řezbářské obložení vnitřních stěn.. Za nejkrásnější místnost mnozí považují trůnní sál. Jen trůn v něm nehledejte – prý už na něj nezbyly peníze. 

Další známou památkou je „Dóm“ v Kolíně nad Rýnem. Katedrála je obrovská: měří na délku téměř 145 a na šířku 87 metrů, a je tak největší gotickou katedrálou v severní Evropě. Její věže dosahují až do výšky 157 metrů. Uchvátí vás nejen prohlídka samotné památky, ale i atmosféra celého města. Přímo u Dómu se schází pouliční umělci, a prostě to tam žije. 

V samotném městě je spousta zeleně, parků a upravené břehy řeky přímo zvou k procházce. Kdo je víc na historii, toho jistě zaujmou stopy po římském osídlení v Romano – germánském muzeu nebo v dvoupatrovém mauzoleu římské rodiny, nepřehlédnutelné jsou i pozůstatky doby středověku, například tři původní středověké brány. 

Milovníci historie najdou v Německu „ráj na zemi“. Je jím Museumsinsel neboli Muzejní ostrov v Berlíně. Tento komplex pěti muzeí byl ve válce sice silně poškozený, ale sbírky zůstaly ve velké většině zachovány. A tak se můžete pokochat antickými sochami, starožitnostmi starověku a dávnými památkami Egypta, ale také moderním uměním. Vyhlášené jsou pergamonský oltář nebo Ištarská brána zdobená draky, býky a lvy. 

Je libo k moři? Vyberte si, ke kterému 

Na rozdíl od Česka má Německo vlastní moře: Severní a Baltské. Zajímavé je, že se lidé v pohledu na německá moře dělí do dvou skupin. Jedni je milují a nedají na ně dopustit. Jiní tvrdí: „Do Německa k moři nikdy, tam bych zmrznul!“ 

Je pravda, že na severu často fouká vítr a teploty jsou tam rozhodně nižší než v jižních státech. Jenže co je pro někoho nevýhodou, vidí jiný jako plus: „Konečně můžu dýchat!“ Takže kdyby všichni na německé pobřeží jen zanevřeli, určitě by nemohla třeba na pobřeží Severního moře vzniknout celá řada vyhlášených letovisek. Prostě mělčinové pobřeží a pláže, které přecházejí v v pastviny, mají své příznivce. 

No a kdo by neznal baltský ostrov Rujána? K vidění tam jsou světoznámé křídové útesy. Největší přímořské letovisko Binz je relativně mladé město, ve kterém má mnoho budov dřevěné, filigránsky zdobené balkony. Tamní pláž je široká a díky malé hloubce je v ní voda teplejší než jinde na Rujáně. 

I řeky v Německu stojí za to! 

Nejdelší řekou Německa je Rýn, následovaný řekou Labe. Jižním Německem protéká Dunaj, u kterého leží zajímavá města jako Pasov nebo Řezno. Turisté také vyhledávají půvabná lázeňská městečka v povodí řeky Sála. 

U Bodamského jezera - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Gruhl

U Bodamského jezeraFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Gruhl

Německo má tisíce přírodních jezer, mezi nejznámější patří Bodamské jezero, německy Bodamsee. Přezdívá se mu „třetí německé moře“. Jeho ostrovy Lindau a Mainau jsou krásné a oblíbené. Oblast Bodamského jezera je typická čistou vodou, malebnými městečky a radovánkami jak na vodě, tak na kole, pěšky nebo třeba ve vzducholodi. Proslulá je i tamní odrůda vína Müller Thurgau. 

Své fanoušky má také jezero Müritz v severním Německu. 

Německo a ceny 

Ceny v Německu jsou podobné jako u nás. Jestli tam pojedete na dovolenou, nemusíte zmatkovat, že jste něco zapomněli. Prostě si to koupíte. Samozřejmě v letoviscích počítejte s tím, že ceny všeho budou o něco vyšší, než v turisticky méně navštěvovaných oblastech. V supermarketu zaplatíte za totéž zboží méně než v malých obchůdcích, ale to je u nás stejné. 

Benzín a nafta tam jsou nepatrně, ale opravdu jen nepatrně dražší než v Čechách, a i tady platí, že u velkých měst a podél dálnic je dráž než jinde. 

Nemá smysl tedy nakupovat na dovolenou zásoby nebo zavařovat hotovky do sklenic, stejně tak jako vozit v kufru náhradní kanystry s palivem do auta. 

Za půlku chleba zaplatíte kolem jednoho eura, na naše to je zhruba 27 korun. Litr mléka stojí obdobně, malý jogurt vás přijde v přepočtu asi na 6 korun. Cena balení deseti vajec se liší podle toho, jestli zvolíte vejce obyčejná nebo bio. Za obyčejná zaplatíte něco přes 30 korun, bio jsou dražší. Obyčejné sýry vyjdou v Německu na 13 korun za 10 dkg a máslo Němcům podražilo zrovna tak jako Čechům: to kvalitní až na 53 korun za kostku. 

Co se ale dlouho jen tušilo, a teď je to černé na bílém, za srovnatelnou cenu kupujete v Německu kvalitnější potraviny. 

Rozhodli jste se, že nebudete vařit a počítáte se stravováním v restauracích? V Sasku za oběd dáte 8 až 10 eur, u moře klidně 15. Ceny v „lepších“ restauracích strop nemají... Záleží, jak hluboká je vaše peněženka. 

Dorozumívání se v Německu  

Pevnost Königstein - Foto:  Festung Königstein

Pevnost KönigsteinFoto:  Festung Königstein

U našich severních sousedů se mluví německy, vzdělanější lidé, mladší ročníky a lidé ve službách ovládají i angličtinu. S ruštinou moc nepočítejte, nešla Němcům ani za socialismu a nejde jim ani teď. Snad jen s výjimkou těch NEJ turistických oblastí. 

Nějaké zvláštní doklady na vstup na německé území nepotřebujete, jako občan České Republiky si vystačíte s občanským průkazem. Žádný kulturní šok vás nečeká – Češi i Němci jsou Evropané, kteří navíc mají společnou část historie. 

V Německu najdete 16 národních parků 

Co si vybrat, kam vyrazit, záleží na tom, co máte rádi – a také na tom, s kým jedete. Jestli vyrazíte na dovolenou s vnoučaty, stavte se v Europa Parku v Bádensko-Württembersku. Nemusíte vymýšlet žádný program, atrakcí je tolik, že je stejně všechny nestihnete vyzkoušet. 

Možná nevíte, že ve světovém měřítku patří Německo mezi země s největším procentem přírodně chráněného území. V Německu najdete 16 národních parků, k nám nejblíž jsou národní parky Bavorský les, Berchtesgaden nebo Saské Švýcarsko. 

Autor:  Veronika Králová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 18.2.2018 03:25 do 04:25; D8 - 62km na trase Praha - Bílinka; D8 - 62km na trase Praha - Bílinka; porouchané vozidlo, zdržení; porouchané osobní vozidlo defekt pneumatiky
  D8, km 62.6, ve směru Drážďany, nehoda, Od 18.02.2018 03:10 Do 18.02.2018 05:10
  silnice II/255, Lišnice, část obce Nemilkov, okr. Most, most uzavřen, práce na silnici, Od 01.03.2018 00:00 Do 30.12.2018 23:59, silnice č. II/255 Nemilkov, Objížďka - bez rozlišení: přes: silnice I/27 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace