Dopolední expres9. března  2017 v 10:00  

Ohnivé lišky z chomutovského zooparku míří do světa

Pandí mládě - Foto: Zoo Jihlava

Pandí mláděFoto: Zoo Jihlava

Jaro je v zoologických zahradách tradičně spojeno s narozením mláďat. Podkrušnohorský zoopark v Chomutově se naopak letos na jaře s nimi loučí – zahradu opouštějí mláďata pandy červené.

Samec Florián už chomutovský zoopark opustil minulý týden. Nový domov našel ve francouzské zoo Obterre. Jeho sestra, která dostala jméno od dobrovolných hasičů a jmenuje se Jiskra, se stěhovat teprve bude, a to do zahrady v italském Lignanu. 

Panda červená je zařazená do evropského záchovného programu. Jeho koordinátor pracuje v zoo v Roterdamu a řídí celý evropský chov. Hlídá, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení a vybírá mladým jejich budoucí domovy. 

Pandy červené se v Chomutově chovají poměrně kátkou dobu. Samce získal zoopark v roce 2013, rok na to přišla do zahrady samička. Tento chovný pár přivedl 17. června 2016 na svět svá první mláďata – právě ta teď zahradu zase opouštějí, aby našla nový domov. 

Proč se pandě červené říká ohnivá liška? 

Jde o doslovný předklad čínského pojmenování tohoto barevně výrazného zvířátka. Návštěvníci chomutovského zooparku se mohou přesvědčit, že jde o popis velmi výstižný. 

Panda červená totiž více než svou slavnější černobílou příbuznou připomíná tvarem těla lišku. I Angličané jí říkají Fire Fox, tedy ohnivá liška. Toto jméno nese i zmíněný evropský záchovný program. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Rumburk
  Od 20.2.2018 19:35 do 21.2.2018 02:00; v ulici Prosmycká v obci Lovosice okres Litoměřice; Aktuální stav: skladový areál Prosmycká; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení. PARAMETRY ...
  ulice Studentská, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, práce na silnici, Od 26.02.2018 11:04 Do 31.07.2018 11:04, v rámci akce: "Litvínov, U Zámeckého parku - rekonstrukce kanalizace a vodovodu". Objížďka IV. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace