Dopolední expres6. června  2017 v 10:00  

Petr Herink: Rakovina změnila naší rodině život k lepšímu. Proto I‘m Breastman

Rodina Herinkova - Foto: Petr Herink

Rodina HerinkovaFoto: Petr Herink

Petr Herink je zdravý čtyřicátník z Ústí. Se svou ženou a dvěma dětmi žil ještě před pár lety úplně obyčejný život. „Trochu uspěchaný, plný virtuálních vztahů, jinak trochu odtažitý a povrchní,“ vzpomíná Petr. „Pak Markétka přišla s tím, že si našla bulku,“ popisuje okamžik, který všechno změnil.

„Dělal jsem ve zdravotnictví. Znal jsem všechna rizika, přesto jsem to bral ze začátku na lehkou váhu. Když potvrdili diagnózu, smích mě přešel,“ vzpomíná Petr Herink. 

To hlavní musela zvládnout jeho žena. V pětatřiceti podstoupila intenzivní léčbu velmi agresivního typu nádoru. Chemoterapie, ozařování… Nakonec přišla o celý prs. 

„Paradoxně nás to jako pár hodně stmelilo. S dětmi jsme založili takovou speciální krabičku a vždycky, když se jim něco povedlo – na závodech, ve škole nebo tak, dali jsme tam nějaké peníze pro maminku. Aby až bude zdravá, mohla jet někam si odpočinout a načerpat novou sílu. Měly tak pocit, že pomáhají,“ vypráví Petr, kterého osobní zkušenost s rakovinou v rodině přiměla angažovat se v prevenci. 

Markéta Herinková - Foto: Petr Herink

Markéta HerinkováFoto: Petr Herink

„Chceme vysvětlit chlapům, jak důležité je, aby si svých žen všímali. Já to nedělal. Markétka si bulku našla sama a trvalo dva měsíce, než se mi svěřila. Já si ničeho nevšiml.“ 

Projekt nazvaný I‘m Breastman má právě chlapům ukázat, že by měli myslet na své ženy. „Když se budou svých žen dotýkat, mohou včas zjistit, že se něco děje,“ říká Petr. 

Česká prevence cílí hlavně na starší. Rakovina ale může přijít kdykoli. Markétce bylo krásných třicet pět. Mladá žena, která najednou musela bojovat o svou budoucnost. 

„Je to důležité v každém věku. Není čas na nějaká tabu nebo stud. Jestli se máte rádi, sahejte na sebe. Mluvte spolu. Buďte spolu,“ takové je Petrovo poselství. 

On to od chvíle, kdy mu rakovina jeho ženy změnila život, dělá. A říká, že jeho život je díky tomu lepší. Je lepší manželem, tátou i chlapem. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Dobroměřice
  Srážky: sněžení, Dobroměřice
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Panenský Týnec

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace