Dopolední expres11. července  2017 v 10:00  

Potápěčský speciál pro hasiče se nepotápí, ale vozí potápěče

Speciální potápěčské auto HZS Královéhradeckého kraje - Foto: Veronika Králová

Speciální potápěčské auto HZS Královéhradeckého krajeFoto: Veronika Králová

Auto vypadá jako taková velká dodávka nastříkaná na červeno. Výjimečné je svým vybavením, což tvoří běžná potápěčská výbava, ale i potápěčský oblek z kaučuku, který nerozpustí ani kyselina nebo louh. Takže hasiči – potápěči se můžou potápět i v kontaminovaných vodách, aniž by ohrozili své zdraví.

Zmíněnou speciální kombinézu poznáte na první pohled: je mnohem silnější, než kombinézy ostatní. Také používané přilby jsou různé, podle toho, v jakém prostředí se potápěč pohybuje. 

Naše otázka, jestli se potápěčské auto umí potápět, hasiče – potápěče Pavla Veverku opravdu pobavila: „ Můžeme to vyzkoušet. Ne, je to auto určené pro 6 lidí, kteří tam mají kompletní věci pro potápění a vše, co potřebují pro práci pod vodou. To jsou činnosti jako vyhledávání osob, vyzvedávání věcí, technické zásah, uzavírání různých armatur a prostě co je potřeba.“ 

Každý hasič – potápěč je „v akci je připoutaný k autu“ svazkem spletených pestrobarevných hadic. Modrá, ta mu přivádí pod vodu vzduch. Červená představuje komunikační kanál. Prostřednictvím něho je potápěč v kontaktu s operátorem v autě. Žlutá hadice zajišťuje to, že posádka auta, která poskytuje podporu potápěči ze země, v každém okamžiku ví, v jaké hloubce se potápěč právě nachází. 

Každá z hadic měří 50 metrů, a výrobce dovoluje připojit dvě hadice k sobě. Dosah potápěče by tak měl být 100 metrů. Ale to by samozřejmě platilo jen tehdy, kdyby auto stálo těsně u vody a potápěč se pohyboval jen na hladině. 

Potápěčský speciál HZS Královéhradeckého kraje - Foto: Veronika Králová

Potápěči se nepotápějí „na kyslík“, ale na vzduch, zrovna takový, jaký dýcháme my na souši. Při tomto druhu potápění mohou sestoupit zhruba do 40 metrů. Každý člověk má ale tuto hranici nastavenou jinak, záleží na jeho těle, jak na hloubku ponoření reaguje. Někteří zvládnou bez motání hlavy a jakoby „stavu opilosti“ ponoření až do těch 40 metrů, pro jiné potápěče je to bezpečné jen do 30 metrů. Čím větší hloubka, tím vzduch pod vodou víc „omámí“. 

Pod vodou potápěči vydrží, jak dlouho potřebují, protože dálkový přívod vzduchu je zásobuje nekonečně dlouho. Auto totiž obsahuje také kompresor, takže případný nedostatek vzduchu pro potápěče řeší ostatní „dofouknutím“ zásob. Potápěči si samozřejmě si nesou také láhve na zádech, tak jak to u hasičů známe – ty ale slouží jen jako rezerva, tj.pojistka pro to, aby se potápěč bezpečně vynořil, kdyby nastala nějaká krizová situace. 

V republice jsou tato speciálně vybavená auta pouze dvě: v Hradci Králové a v Olomouci. Působí ale po celé republice. To znamená, že když bude potřeba speciální zásah třeba v Ústeckém kraji, jedno, druhé, anebo obě auta dorazí na místo určení a tam hasiči – potápěči odvedou svoji práci.
 

Autor:  Veronika Králová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 20.2.2018 12:55 do 16:00; na silnici 28 u obce Louny; nehoda nákladního vozidla; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; padlý kontejner na komunikaci, na místě řídí provoz PČR.
  Od 20.2.2018 13:25 do 14:25; na silnici 262 v obci Františkov nad Ploučnicí okres Děčín; práce na silnici; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; likvidace havarijního technického stavu kabeláže ze strany ...
  D8, mezi km 92 a 48, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.02.2018 13:30 Do 20.02.2018 17:30, , údržba a opravy telematiky, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace