Dopolední expres28. září  2017 v 10:00  

Přetržené lano u točny překazilo premiéru muzikálu Odysseia v Mostě

Jakub Koudela jako Odysseus, foto ze zkoušky - Foto: Tomáš Branda

Jakub Koudela jako Odysseus, foto ze zkouškyFoto: Tomáš Branda

V pátek 29. září měla proběhnout premiéra muzikálu o putování bájného řeckého hrdiny z Trojské války. Neproběhne – prasklo lano. Mostecké divadlo s obrovským jevištěm těží při svých inscenacích z možnosti využívat systém dvou točen, které dokáží dění na scéně zajímavě rozpohybovat. A právě točna teď selhala.

„Prasklo lano, které otáčí velkou točnou. Je to svazek několika ocelových lan dlouhý 160 metrů. Část pletence popraskala a točna je proto mimo provoz,“ oznámil šéf činohry Městského divadla v Mostě Jiří Rumpík. 

K závadě došlo v úterý odpoledne, jen čtyři dny před premiérou. V průběhu generálkového týdne to je neřešitelný problém. 

Původní lano vydrželo 20 let, další jen 5 

„Výměna prý nebude trvat déle než čtyři dny. Otázkou ale je, jak rychle se podaří sehnat vyhovující lano,“ konstatoval Rumpík. To první, původní, vydrželo 20 let. Tohle jen pět. „Před pěti lety proběhla kompletní repase točny. Bylo vyměněno vodící obložení. Místo původního hliníkového bylo osazeno dubové. A vyměnilo se i lano. Prasklo v tu nejméně vhodnou chvíli,“ prohlásil Rumpík. 

Odysseiu pro mostecké městské divadlo připravil režisér Zbyněk Srba: „Je to smůla. To představení je plné pohybu, snoubí se tam světla, projekce, pohyby točny i náročné herecké scény. To vše si teď v průběhu závěrečných zkoušek už začalo pěkně sedat. Náročná práce při zkoušení se krásně kloubila v očekávaný celek a teď tohle.“ 

Z pohledu režiséra je měsíční odklad velikou komplikací. Za měsíc bude muset z herců pracně lovit to, k čemu během zkoušení došli, ale neměli šanci si to utvrdit při intenzívních hlavních a generálních zkouškách. 

„Hlavně, že za ten odklad nemůže žádná nemoc nebo úraz. Dokud jde jen o techniku, není to tak zlé,“ říká Srba a věří, že i s měsíčním odkladem dovede muzikál Odysseia na mosteckých pohyblivých prknech, která znamenají svět, do zdárného konce. 

Datum nové premiéry bylo stanoveno na 27. října. Vstupenky zůstávají v platnosti. 

Konání festivalu Young for Young, který v divadle v Mostě začíná v pondělí 2. října naštěstí závada neohrozí. „Na festivalu jsou hlavně hostující divadla a ta s naší točnou nepočítají,“ řekl dramaturg Michal Janál. Domácí soubor se do festivalu zapojí hrou Deník Adriana Molea a v něm se, naštěstí, netočí. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: přeháňky, D8-91,6
  Srážky: sněžení, Rumburk
  Od 15.12.2017 22:25 do 16.12.2017 05:00; na silnici 20 u obce Bezvěrov okres Plzeň-sever; Pozor! 4 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava pivovarských van na 4 soupravách jedoucích v konvoji. Parametry: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace