Řezník radí: maso na gril má být vyzrálé, nakládat se ale nemusí!

3. červen 2016

Teplé večery lákají k posezení u ohýnku a k tomu patří nejen něco k pití, ale také k zakousnutí. Příprava masa na grilu je pro mnohé gurmány vrcholem gastronomie ‒ přitom jde o jednoduchou úpravu! Co tedy grilovat a jak?

Maso by mělo být spíš tučnější, ale jeho nakládání nutné není. Tvrdí to alespoň řezník Ladislav Matouš.

„V případě vepřového bych doporučil vepřovou krkovici nebo vepřovou kotletu či pečeni, nejlépe s kostí. Dá se grilovat i vepřová panenka, to je potom dobrota. Z hovězího se nejčastěji griluje roštěnec, svíčková nebo maso z kříže,“ vypočítává Matouš.

Zatím co u vepřového masa stačí, když si odleží tři dny, u hovězího jsou nejvhodnější tři týdny. Maso by tedy nemělo být úplně čerstvé. Nutnost jeho nakládání je ale podle řezníka Matouše jen mýtus.

grilování, steak, maso, vaření

„Nakládání pouze prodlužuje dobu použití. Pokud někdo nakládat chce, tak stačí jenom sůl, pepř popřípadě nějaké bylinky,“ upřesňuje Matouš.

Na gril se hodí samozřejmě i jiné druhy masa než vepřové nebo hovězí. V případě drůbeže jsou nejlepší stehenní řízky, a také ryby by měly být spíš tučnější. „Z domácích ryb se hodí třeba kapr,“ dodává železnobrodský řezník Ladislav Matouš.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.